TARKASTUSVALIOKUNNAN MIETINTÖ 2/2008 vp

TrVM 2/2008 vp - K 11/2008 vp

Tarkistettu versio 2.0

Eduskunnan tilintarkastajien tilintarkastuskertomus eduskunnan tilinpäätöksestä, toimintakertomuksesta ja kirjanpidosta sekä hallinnosta vuodelta 2007

JOHDANTO

Vireilletulo

Eduskunta on 20 päivänä toukokuuta 2008 lähettänyt tarkastusvaliokuntaan valmistelevasti käsiteltäväksi Eduskunnan tilintarkastajien tilintarkastuskertomuksen eduskunnan tilinpäätöksestä, toimintakertomuksesta ja kirjanpidosta sekä hallinnosta vuodelta 2007 (K 11/2008 vp).

Lausunto

Eduskunnan päätöksen mukaisesti valtiovarainvaliokunta on antanut asiasta lausunnon (VaVL 12/2008 vpK 11/2008 vp, K 12/2008 vp, K 13/2008 vp), joka on otettu tämän mietinnön liitteeksi.

Asiantuntijat

Valiokunnassa ovat olleet kuultavina

puheenjohtaja Matti Saarinen, eduskunnan tilintarkastajat

hallintojohtaja Kari T. Ahonen, eduskunnan hallinto-osasto

toimistopäällikkö Pertti Rosila, eduskunnan tilitoimisto

VALIOKUNNAN KANNANOTOT

Perustelut

Eduskunnan tilintarkastajien eduskunnan tilinpäätöksestä, toimintakertomuksesta, kirjanpidosta ja hallinnosta vuodelta 2007 antaman tilintarkastuskertomuksen johdosta tarkastusvaliokunta toteaa, että tilintarkastus on toteutettu hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Kirjanpitoa sekä tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen laatimisperiaatteita, sisältöä ja esittämistapaa on tarkastettu riittävässä laajuudessa sen toteamiseksi, etteivät tilinpäätös ja toimintakertomus sisällä olennaisia virheitä tai puutteita. Hallinnon tarkastuksessa on selvitetty kansliatoimikunnan ja eduskunnan kanslian toiminnan lainmukaisuutta.

Eduskunnan menojen loppusumma ilman Valtiontalouden tarkastusvirastoa ja Ulkopoliittista instituuttia oli tilinpäätöksen mukaan 91,1 miljoonaa euroa. Suurimman yksittäisen menoerän muodostaa henkilöstökulut, joka oli yhteensä 52,5 miljoonaa euroa. Menot kasvoivat edelliseen vuoteen verrattuna 4,2 prosenttia. Menoja kasvatti vuonna 2007 alkanut eduskuntakiinteistöjen perusparannushanke.

Vuodelle 2006 vahvistetun talousarvion mukainen menoarvio alitettiin 6,7 miljoonalla eurolla, jolloin talousarvion toteuma oli 93 prosenttia. Valtiovarainvaliokunta on vuodelta 2006 annetusta tilintarkastuskertomuksesta antamassaan mietinnössä (VaVM 3/2007 vp) kiinnittänyt huomiota eduskunnan useita vuosia jatkuneeseen ylibudjetointiin, joka vähentää talouden ohjausmahdollisuuksia. Valiokunta on edellyttänyt, että eduskunnan tulee jatkossa ohjeistaa budjetin laatiminen siten, että se perustuu tarkkoihin ja realistisiin kustannuslaskelmiin. Vuosina 2006 ja 2005 talousarvion toteutuma oli 95 prosenttia.

Tarkastusvaliokunta pitää tärkeänä, että taloudenhoidossa ja varainkäytössä noudatetaan hyvää hallintotapaa ja että eduskunta näyttää hyvää esimerkkiä muulle valtionhallinnolle. Valiokunta pitää hyvänä eduskunnassa käynnistettyä hallinnon kehittämishanketta ja pitää tärkeänä koko organisaation sitoutumista toiminnan kehittämiseen. Tarkastusvaliokunta on tietoinen ylibudjetointiongelman ratkaisemiseen tähtäävistä toimista ja tulee jatkossa seuraamaan niiden toteutumista.

Lopuksi tarkastusvaliokunta toteaa, että eduskunnan tilintarkastajat eivät ole kertomuksessaan havainneet huomauttamista eduskunnan vuoden 2007 tilinpäätökseen, toimintakertomukseen, kirjanpitoon eikä hallintoon nähden.

Päätösehdotus

Edellä esitetyn perusteella tarkastusvaliokunta ehdottaa eduskunnan hyväksyttäväksi kannanoton,

että eduskunnalla ei ole huomautettavaa kertomuksen johdosta.

Helsingissä 10 päivänä kesäkuuta 2008

Asian ratkaisevaan käsittelyyn valiokunnassa ovat ottaneet osaa

  • pj. Matti Ahde /sd
  • vpj. Klaus Pentti /kesk
  • jäs. Pertti Hemmilä /kok (osittain)
  • Marjaana Koskinen /sd
  • Erkki Pulliainen /vihr
  • Petri Salo /kok
  • Pekka Vilkuna /kesk
  • Erkki Virtanen /vas
  • Raimo Vistbacka /ps
  • vjäs. Timo Kaunisto /kesk

Valiokunnan sihteereinä ovat toimineet:

valiokuntaneuvos Nora Grönholm

valiokuntaneuvos Matti Salminen