Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Regeringen räknar med att 2019 få en inkomst på 4 678 000 000 euro i form energiskatter. De olika energiformerna beskattas olika beroende på dels tradition och dels politiska prioriteringar. Rent allmänt anser vi det motiverat att vissa former av energi, exempelvis de som inte stöder Finlands klimatmål, beskattas hårdare än andra.
Vi ser det även motiverat att energibeskattningen till viss del är olika beroende på till vad energin används. Vi ser det som en ändamålsenlig och tydlig linjeändring att minska på skatteåterbäringarna och i stället från början laborera med lägre skattesatser.
En sänkt energiskatt med 110 000 000 euro för den lägre skattesatsen för el inom industri och växthus samt lägre skattesats för el i datorhallar är motiverad som kompensation till Svenska riksdagsgruppens budgetmotion om att slopa anslaget för skatteåterbäring till energiintensiva företag, moment 28.91.41.
Genom att slopa skatteåterbäringen och i gengäld gå in för en riktad sänkning av energiskattesatsen försvinner också de skatteåterbäringar som nu ges för fossila bränslen. Detta främjar de miljö- och energipolitiska målen.
Vi föreslår därför