1
Lagförslag
1 §.Tillämpningsområde och förhållande till statsunderstödslagen. I 1 mom. föreslås bestämmelser om tillämpningsområdet för lagen om reparationsunderstöd för bostadsbyggnader och bostäder (nedan lagen om reparationsunderstöd).
I 2 mom. föreskrivs att på understöd som avses i lagen tillämpas dessutom statsunderstödslagen (688/2001), om inte något annat föreskrivs nedan. Hänvisningen till statsunderstödslagen är informativ, eftersom statsunderstödslagen, som till sin karaktär är en generell lag, med stöd av dess 1 § 1–2 mom. och 3 § 1 och 3 mom. tillämpas sekundärt på understöd enligt lagen om reparationsunderstöd. Genom den informativa hänvisningen betonas att det inte föreskrivs uttömmande om de omständigheter som hänför sig till understöden i lagen om reparationsunderstöd, utan det finns dessutom bestämmelser om saken i statsunderstödslagen.
2 §.Syftet med understöden. I 1 mom. föreslås bestämmelser om de ändamål för vilka understöd får beviljas. Enligt 1 mom. 1 punkten får med understödet stödas installation av hiss i efterhand i befintliga flervåningshus och undanröjande av hinder för tillgänglighet i bostadsbyggnader. För att en bostad ska vara tillgänglig och främja möjligheterna att bo hemma förutsätts inte bara att det finns hiss utan också att hissen är tillgänglig utan att det finns några hinder för tillgänglighet. Av denna orsak föreskrivs det i samma punkt om understöd för både installation av hiss i efterhand och undanröjande av hinder för tillgänglighet i bostadsbyggnader. Understödet för installation av hiss i efterhand är begränsat till befintliga flervåningshus, eftersom nyttan av hiss är störst i förhållande i kostnaderna i flervåningshus. Däremot kan understödet användas till att undanröja hinder för tillgänglighet även i andra bostadsbyggnader som ägs av någon sammanslutning, till exempel i radhus. Undanröjande av hinder för tillgänglighet kan betyda att till exempel en ramp, räcken, en trappklättrare, en automatisk dörr eller någon annan utrustning som underlättar möjligheterna att röra sig installeras samt att kontrasttejp appliceras eller andra ändringar görs som gör det lättare att upptäcka nivåskillnader och att andra åtgärder vidtas som gör det lättare för även syn- och hörselskadade att röra sig i bostadsbyggnaden.
Enligt 1 mom. 2 punkten får med understödet stödas reparation av bostäder för äldre och personer med funktionsnedsättning för att främja deras möjligheter att bo hemma. I den förordning som statsrådet utfärdas med stöd av förslaget till 2 mom. anges vad som avses med äldre och personer med funktionsnedsättning i detta sammanhang. Avsikten är att föreskriva att med äldre avses den som är minst 65 år och med en person med funktionsnedsättning en person som på grund av skada eller sjukdom under långa tider har särskilda svårigheter att klara de funktioner som hör till normal livsföring. Bostaden kan finnas i ett egnahemshus, parhus, radhus, flervåningshus eller någon annan byggnad.
Syftet med reparationsunderstöden är att äldre och personer med funktionsnedsättning tack vare reparationerna ska kunna fortsätta att bo hemma. Sådana reparationer kan förutom så kallade tillgänglighetsreparationer också vara reparationer som innebär att det är tryggt och hälsosamt för en äldre eller person med funktionsnedsättning att fortsätta att bo hemma. Reparationerna kan också vara nödvändiga för att man ska kunna fortsätta att bo hemma, om reparationsskyldigheten följer av någon annan lagstiftning.
I 2 mom. föreslås bemyndigande att utfärda närmare bestämmelser om understödens användningsändamål genom förordning av statsrådet.
3 §.Dispositionsplan. I paragrafen föreslås att understöd får beviljas inom ramen för det maximibelopp som fastställts i statsbudgeten. Om beloppet av de understöd som söks överstiger maximibeloppet, eller om det i övrigt är nödvändigt, får statsrådet besluta närmare om de regionala grunderna för användningen av understöden och om hur de ska fördelas på olika användningsändamål. Innehållet i den föreslagna bestämmelsen motsvarar det som sägs i den nuvarande lagen om understöd för reparation av bostäder, energiunderstöd och understöd för sanitära olägenheter (1184/2005) och i lagen om understöd för reparation av bostäder och energiunderstöd (1021/2002), som föregick den. Tills vidare har statsrådet inte gjort upp någon sådan dispositionsplan som avses i bestämmelsen, men det är nödvändigt att behålla möjligheten.
4 §.Understödens maximibelopp. I 1 mom. föreslås bestämmelser om för hur stor del av de projektspecifika godtagbara och skäliga kostnaderna respektive understöd kan beviljas. De godtagbara kostnaderna avgörs projektspecifikt så att statsbidragsmyndigheten har en viss prövningsrätt. Som jämförelseobjekt när de skäliga kostnaderna jämförs kan beroende på åtgärd användas till exempel ortens kostnadsnivå för åtgärden i fråga eller nybyggnadskostnaderna.
I 1 mom. 1 punkten föreslås bestämmelser om den maximala stödandel som beviljas för installation av hiss i efterhand och undanröjande av hinder för tillgänglighet. Maximiandelen föreslås vara 45 procent av de godtagbara kostnaderna. I 1 mom. 2 punkten föreslås bestämmelser om den maximala stödandel som beviljas för reparation av bostäder för äldre och personer med funktionsnedsättning. Maximiandelen ska i princip vara 50 procent av de godtagbara kostnaderna. Av särskilda skäl ska det dock vara möjligt att bevilja understöd för högst 70 procent av de godtagbara kostnaderna. De särskilda skälen ska hänföra sig till en speciellt svår social, hälsomässig eller ekonomisk situation. Närmare bestämmelser om vad som är särskilda skäl ingår i den statsrådsförordning som utfärdas med stöd av förslaget till 3 mom. Eftersom det är fråga om en maximiandel, får statsbidragsmyndigheten också bevilja ett mindre understöd.
I 2 mom. föreskrivs att godtagbara kostnader är högst de faktiska kostnaderna för en åtgärd. En motsvarande bestämmelse finns i 7 § i den nuvarande lagen om reparationsunderstöd. Grunden för beräkning av understödsbeloppet ska således vara de godtagbara och skäliga kostnaderna enligt en projektspecifik bedömning, och de är högst de faktiska kostnaderna för den åtgärd som understöds. Av detta belopp får understödet täcka högst den andel som föreskrivs i 1 mom. De kostnader som ligger till grund för understödsbeloppet får således aldrig vara större än de faktiska kostnaderna, så det exakta understödsbeloppet klarnar först i utbetalningsfasen.
I 3 mom. föreslås bemyndigande att utfärda närmare bestämmelser om godtagbara kostnader och vad som är särskilda skäl genom förordning av statsrådet.
5 §. Annan finansiering. I 1 mom. ingår en allmän understödsprincip, enligt vilken understöd beviljas endast för en sådan åtgärd för vars finansiering sökanden inte har rätt att få annat offentligt stöd. Enligt 4 § 2 punkten i statsunderstödslagen avses med offentligt stöd understöd, lån och annan finansiering, räntestöd, borgen, betalningslättnad och andra med dessa jämförbara ekonomiska förmåner som ges av staten, en kommun eller något annat offentligt samfund eller en offentligrättslig inrättning eller stiftelse eller betalas av dess medel samt stöd som beviljas av Europeiska gemenskapens medel eller av andra medel från Europeiska unionen, dock inte stöd som ges via skattesystemet. I samband med reparationsunderstöd kan sådant annat offentligt stöd vara till exempel stöd för reparationsåtgärder i bostaden som beviljas med stöd av handikappservicelagen eller socialvårdslagen. En motsvarande bestämmelse ingår i 10 § i den nuvarande lagen om reparationsunderstöd och avsikten är inte att ändra rådande praxis. Syftet med bestämmelsen är att understödet inte ska försämra understödstagarens möjligheter att få annat offentligt stöd som han eller hon har lagstadgad rätt till. Avsikten är inte att förhindra nuvarande praxis där kommunen har beviljat behovsprövat tilläggsunderstöd för installation av hiss i efterhand utöver det reparationsunderstöd som ARA beviljat.
I 2 mom. ingår en annan allmän understödsprincip, enligt vilken understöd inte beviljas till den del understödstagaren på basis av ett försäkringsavtal eller något annat avtal, enligt lag eller på någon annan motsvarande grund har rätt till gottgörelse för godtagbara kostnader enligt denna lag. Bestämmelsen hindrar inte att understöd beviljas till den del som sökanden inte har rätt till gottgörelse för kostnaderna i fråga. Gottgörelse kan i detta sammanhang vara till exempel försäkringsersättning, avtalsvite, en betalning på grund av handelns fel eller något annat motsvarande.
6 §.Understödstagare. I paragrafen föreslås att det föreskrivs vem som kan beviljas respektive understöd. I 1 mom. föreslås att understöd som avses i 2 § 1 mom. 1 punkten, det vill säga hiss- och tillgänglighetsunderstöd, beviljas en sammanslutning som äger byggnaden. Denna sammanslutning är vanligtvis ett bostadsaktiebolag, men det ska också vara möjligt att bevilja understöd till sammanslutningar med andra förvaltningsformer som äger bostadsbyggnader, dock med beaktande av att installation av hiss i efterhand enligt förslaget till 2 § kan understödas endast i befintliga flervåningshus.
I 2 mom. föreslås bestämmelser om mottagaren av understöd som avses i 2 § 1 mom. 2 punkten, det vill säga understöd för reparation av bostäder för äldre och personer med funktionsnedsättning. Understöd kan beviljas en fysisk person som äger bostadsbyggnaden eller bostaden eller en fysisk person som äger de bostadsaktier som medför rätt att besitta bostadslägenheten. Om underhållsansvaret för byggnaden eller bostaden med stöd av lag ankommer på eller skriftligt varaktigt eller långvarigt har överförts på någon annan än den ägare som avses ovan, får understödet dock beviljas den underhållsansvarige. Exempelvis den som innehar besittningsrätten är ansvarig för underhållet under besittningstiden.
I 2 mom. föreslås dessutom att understöd inte beviljas till den del som kostnaderna med stöd av lagen om bostadsaktiebolag (1599/2009) eller bolagsordningen ska betalas av bostadsaktiebolaget. Med stöd av lagen om bostadsaktiebolag ska bolaget underhålla bland annat aktielägenheternas konstruktioner och isolering. Bolaget är dessutom skyldigt att underhålla värme-, el-, dataöverförings-, gas-, vatten-, avlopps- och ventilationssystem och andra liknande grundläggande system. Om det inte har bestämts i bolagsordningen har underhållsansvaret för dessa ankommer på aktieägaren, beviljas inte understöd för dem.
7 §.Allmänna förutsättningar för beviljandet. I 7 § i statsunderstödslagen föreskrivs om allmänna förutsättningar för beviljande av statsunderstöd. Utöver detta föreslås bestämmelser om vissa omständigheter som hänför sig särskilt till understöd som beviljas med stöd av denna lag. Enligt 1 mom. kan understöd beviljas för kostnaderna för byggnader och bostäder som används som bostad året om eller, om understöd beviljas för användningsändamål enligt 2 § 1 mom. 1 punkten, även för kostnaderna för byggnader som tas i bruk som bostäder året om. Understöd kan alltså inte beviljas för till exempel kostnaderna för en bostadsbyggnad som används för fritidsboende. För en byggnad som tas i bruk som bostad året om kan det vara nödvändigt att bevilja understöd för installation av hiss och undanröjande av hinder för tillgänglighet till exempel när en byggnad som använts för något annat ändamål tas i bruk som bostadsbyggnad.
Enligt förslaget till 1 mom. ska understödsberättigade åtgärder vara ändamålsenliga med beaktande av den uppskattade användningstiden för och behovet av byggnaden eller bostaden. Vid prövningen ska man således beakta åtgärdens bostadspolitiska ändamålsenlighet. Åtgärderna bör också vara tekniskt ändamålsenliga och det eftersträvade slutresultatet ska uppnås med dem. Det kan fortfarande inte anses vara ändamålsenligt att understöda reparationer med enbart karaktären av årsreparationer, om inte reparationerna främjar möjligheterna att bo hemma för en äldre person eller person med funktionsnedsättning.
I 2 mom. föreskrivs om tidsgränsen för beviljande av understöd. Understöd får enligt 2 mom. beviljas endast för sådana åtgärder som inte har påbörjats förrän ARA har beviljat understödet eller godkänt åtgärdens ändamålsenlighet. I annat fall får understöd enligt förslaget till 2 mom. beviljas endast av särskilda skäl. En åtgärds ändamålsenlighet borde bedömas ur såväl teknisk som ekonomisk synvinkel. Ett särskilt skäl att bevilja understöd i något annat fall kan i första hand vara att arbetet brådskar för att undvika ytterligare skador till exempel när taket läcker. ARA borde alltid specificera vad som har varit ett sådant särskilt skäl.
8 §.Behovsprövning. I paragrafen föreslås bestämmelser om behovsprövning som utgör förutsättning för beviljande av understöd för reparation av bostäder för äldre och personer med funktionsnedsättning. Enligt förslaget till 1 mom. ska utöver de allmänna förutsättningar som föreskrivs i 7 § sökandens hushåll, när understöd beviljas för ett användningsändamål enligt 2 § 1 mom. 2 punkten, socialt samt på grund av ringa inkomster och förmögenhet bedömt som en helhet vara i en sådan situation att understöd måste beviljas för att reparationerna eller andra understödsberättigade åtgärder ska kunna genomföras. Beviljande av understöd ska förutsätta att hushållet har så ringa inkomster och förmögenhet att sökanden inte förmår genomföra nödvändiga reparationsprojekt utan understöd.
I 2 mom. föreslås bemyndigande att utfärda närmare bestämmelser om de villkor som gäller hushållets sociala ställning, inkomster och förmögenhet genom förordning av statsrådet. För närvarande har det föreskrivits genom förordning om bland annat maximala inkomstgränser samt principerna för prövning av förmögenheten.
9 §.Begränsning av användningen. I paragrafen föreslås bestämmelser om begränsning av användningen i anslutning till understöd för reparation av bostäder för äldre och personer med funktionsnedsättning. Inga begränsningar av användningen föreslås i anslutning till andra understöd.
I paragrafen föreslås att en bostad för vars reparation har beviljats understöd enligt 2 § 1 mom. 2 punkten ska under fem år från beviljandet av understödet användas som bostad för understödstagaren. Bostaden får dock under denna tid upplåtas för användning också till en person som med sitt hushåll vid tidpunkten för upplåtandet uppfyller villkoren för understödet i fråga. ARA ska på ansökan bevilja befrielse från begränsningen, om det med hänsyn till omständigheterna är oskäligt att bibehålla den.
Bestämmelsen motsvarar nuläget, eftersom en 5-årig begränsning av användningen hänför sig till understöd för reparation av bostäder för äldre och handikappade i den nuvarande lagen om reparationsunderstöd. På samma sätt som enligt den nuvarande lagen om reparationsunderstöd ska även understöd för reparation av bostäder för äldre och personer med funktionsnedsättning enligt den föreslagna lagen beviljas efter behovsprövning och det täcker ofta en betydande del av reparationskostnaderna. Det föreslås att begränsningsprinciperna fortfarande ska vara desamma. Begränsningstiden börjar löpa från det att understödet beviljas. Om bostaden överlåts under begränsningstiden, tillämpas på överlåtelsetagarens hushåll de behovsprövningskriterier som tillämpades när understödet beviljades, om inte behovsprövningskriterierna vid överlåtelsetidpunkten är förmånligare för överlåtelsetagaren. När man bedömer om det är oskälig att bibehålla begränsningen beaktas bland annat det beviljade understödsbeloppet samt förändringar som inträffat i understödstagarens och hushållets omständigheter, till exempel att en medlem av hushållet avlidit eller tagits in för permanent institutionsvård.
10 §.Myndigheternas uppgifter. I 1 mom. föreslås att ARA ska vara statsbidragsmyndighet i fråga om understöd som avses i denna lag. Statsbidragsmyndighet hänvisar till definitionen i 4 § 1 punkten i statsunderstödslagen och till statsbidragsmyndighetens uppgifter enligt statsunderstödslagen. Förutom statsbidragsmyndighetens uppgifter enligt statsunderstödslagen ska ARA ansvara för de uppgifter som föreskrivs för den i den föreslagna lagen.
I 2 mom. föreslås möjlighet för ARA att bemyndiga kommunen att ordna granskning enligt 12 §. ARA kan också själv utföra granskningar som den anser nödvändiga, men ett bemyndigande är nödvändigt för att det vid behov ska vara möjligt att i understödsobjekt på olika håll i Finland ordna granskningar enligt 12 § som förutsätts i samband med att understöd beviljas och för att det vid behov ska vara möjligt att granska understödsobjekten för att utreda misstänkta oegentligheter. Enligt 16 § 2 mom. i statsunderstödslagen kan statsbidragsmyndigheten genom ett beslut bemyndiga en annan myndighet att utföra nödvändiga granskningar enligt 1 mom. i samband med utbetalningen av statsunderstöd och övervakningen av dess användning som gäller statsunderstödstagarens ekonomi och verksamhet. Eftersom den myndighet som bemyndigas i den föreslagna lagen är kommunen, föreslås att det föreskrivs särskilt om möjligheten till bemyndigande.
11 §.Information från myndigheter. I paragrafen föreslås en informativ hänvisning till 31 § i statsunderstödslagen, där det föreskrivs om statsbidragsmyndighetens rätt att få information från myndigheter. Beviljande av understöd för reparation av bostäder för äldre och personer med funktionsnedsättning förutsätter social och ekonomisk behovsprövning och för den behöver ARA, som är statsbidragsmyndighet, tillförlitliga utredningar om bland annat hushållets medlemmars inkomster och förmögenhet samt servicebehov. Exempelvis beskattningsuppgifter används som grund för beslutsfattandet. Dessutom föreslås i paragrafen att ARA ska ha rätt att få uppgifterna avgiftsfritt. En motsvarande bestämmelse ingår också i den nuvarande lagen om reparationsunderstöd.
12 §.Granskning av understödsobjektet. I 1 mom. föreslås möjlighet för ARA att i samband med att understöd beviljas kräva att mellangranskningar utförs i de utrymmen som är föremål för reparation och att en slutgranskning ordnas när reparationsarbetet slutförts, om det bedöms vara nödvändigt med hänsyn till arten och omfattning av den åtgärd för vilken understöd beviljas. Bestämmelsen begränsar de fall där granskning krävs jämfört med 13 § i den nuvarande lagen om reparationsunderstöd. Syftet med begränsningen är att inrikta granskningarna mer ändamålsenligt än förr och minska den börda som granskningarna medför för såväl myndigheterna som understödstagaren. I momentet föreslås dessutom en tidsmässig gräns för granskningen som skyddar understödstagaren och enligt vilken slutgranskning, om sådan krävs, ska ordnas inom skälig tid efter det att reparationsarbetet slutförts.
I 2 mom. föreslås bestämmelser om rätt att på vissa villkor utföra granskning i utrymmen som är avsedda för permanent boende. I 17 § 3 mom. i statsunderstödslagen förbjuds granskning i utrymmen som omfattas av hemfriden. Förbudet hänför sig till skyddet för privatlivet, närmare bestämt hemfriden, i 10 § i grundlagen. Enligt 10 § 3 mom. i grundlagen kan det dock genom lag bestämmas om åtgärder som ingriper i hemfriden och som är nödvändiga för att grundläggande fri- och rättigheterna ska kunna tryggas eller för att brott ska kunna utredas.
Eftersom understöden är ett sätt för det allmänna att fullfölja den skyldighet att främja vars och ens rätt till bostad och möjligheter att själv ordna sitt boende som det åläggs i grundlagens 19 § 4 mom. och understödsbestämmelserna också har samband med 19 § 3 mom. i grundlagen, där det allmänna förpliktas att främja befolkningens hälsa, och med 20 § 2 mom. i grundlagen, som ålägger det allmänna att verka för att alla tillförsäkras en sund miljö, avser bestämmelserna till syvende och sist att tillgodose grundläggande rättigheter, och det föreslagna ingripandet i skyddet för privatlivet enligt grundlagen är således förenligt med grundlagen. Den föreslagna granskningsrätten är förenlig med grundlagen även till den del som granskningsrätten behövs för att utreda brott, eftersom enligt 10 § 3 mom. i grundlagen kan genom lag bestämmas om åtgärder som ingriper i hemfriden och som är nödvändiga för att brott ska kunna utredas.
I 2 mom. föreslås bestämmelser om rätt för en tjänsteman från ARA och en tjänsteman frånden kommun där bostadsbyggnaden eller bostaden är belägen att få tillträde till de utrymmen som ska repareras eller har reparerats med understöd. Rätt att få tillträde till dessa utrymmen föreligger för det första i samband med planeringen och genomförandet av reparationsarbetet samt i samband med slutgranskningen av reparationsarbetet för att säkerställa att understödet används för att främja boende, personers hälsa eller en hälsosam miljö i enlighet med denna lag och understödsbeslutet. Dessutom har tjänstemän hos ARA och den kommun där bostadsbyggnaden eller bostaden är belägen rätt att få tillträde till de utrymmen som ska repareras eller har reparerats med understöd också om det finns skäl att misstänka att det har begåtts ett brott enligt 29 kap. 5—8 § i strafflagen (39/1889). I den nuvarande lagen om reparationsunderstöd (1184/2005) är granskningsrätten inte bunden till misstanke om oegentligheter i anslutning till understödet och den nuvarande lagen ger således inte myndigheten rätt att granska utrymmen som omfattas av hemfriden för att utreda brott. Det bedöms att det begås mycket få dylika brott och förseelser som gäller understöd enligt den föreslagna lagen, men det är skäl att ta in bestämmelsen i lagen för att myndigheten vid eventuella oegentligheter som gäller understöd ska ha rätt att granska utrymmen som omfattas av hemfriden för att utreda brottet.
I 2 mom. föreslås dessutom en bestämmelse enligt vilken granskning i utrymmen som är avsedda för permanent boende dock kan utföras endast om det är nödvändigt för att utreda de omständigheter som nämns ovan och som är föremål för granskning. Endast ARA:s och kommunens tjänstemän ska ha granskningsrätt, eftersom en granskning som ingriper i hemfriden innebär betydande utövande av offentlig makt. Granskningen ska enligt den föreslagna bestämmelsen kunna gälla endast utrymmen som ska repareras eller har reparerats med understöd. Granskningsrätten som ingriper i hemfriden ska inte utsträckas till övervakning av begränsningarna av användningen. Övervakningen av begränsningarna av användningen ska även i fortsättningen i praktiken basera sig på dokument.
I 3 mom. föreslås en bestämmelse enligt vilken vid granskningen ska iakttas 39 § i förvaltningslagen (434/2003). I den aktuella paragrafen i förvaltningslagen föreskrivs om det förfarande som ska iakttas vid granskning.
13 §.Ikraftträdande. I 1 mom. föreskrivs om lagens ikraftträdande. I 2 mom. föreskrivs om upphävande av den nuvarande lagen om reparationsunderstöd. I 3 mom. föreslås en övergångsbestämmelse om understödsbeslut som fattats före den föreslagna lagens ikraftträdande. Understödsbeslut fattas fortfarande med stöd av den nuvarande lagen om reparationsstöd under 2016. Understödet betalas i enlighet med understödsbeslutet då de reparationer som ska understödas har gjorts, senast under det andra året efter det år då understödsbeslutet fattades. Även därefter kan de nu gällande begränsningarna av användningarna hänföra sig till understöd som beviljats med stöd av den nuvarande lagen. Bland annat av dessa orsaker behövs en övergångsbestämmelse.