Senast publicerat 05-06-2021 13:32

Punkt i protokollet PR 12/2018 rd Plenum Fredag 23.2.2018 kl. 12.59—13.29

4. Regeringens proposition till riksdagen med förslag till lag om ändring av 6 kap. i kyrkolagen

Regeringens propositionRP 174/2017 rd
Utskottets betänkandeFvUB 1/2018 rd
Andra behandlingen
Talman Paula Risikko
:

Ärende 4 på dagordningen presenteras för andra behandling. Innehållet har godkänts i första behandlingen och lagförslaget kan nu antas eller förkastas. 

Debatt
13.00 
Päivi Räsänen kd :

Arvoisa rouva puhemies! Tämä lakiesitys koskee siis kirkkolain muutosta, joka on luonnollisesti yksimielinen, kuten kirkkolakien lainmuutosten kohdalla on sääntönä. Sen tavoitteena on se, että kirkkolaki seuraisi muun virkalainsäädännön ja työlainsäädännön periaatteita, ja se koskee muun muassa pitkäaikaistyöttömän ottamista määräaikaiseen virkasuhteeseen, mahdollisuutta pidentää koeaikaa ja irtisanotun viranhaltijan takaisin ottamista. Tässähän periaatteena on se, että kirkkolaki seuraisi todellakin virkalainsäädännön ja työlainsäädännön periaatteita. 

Työllistämisen helpottaminen ja uudelleen työllistämisen edistäminen vastaavat myös kirkon tarpeita, ja on tärkeää, että eri palvelussuhteissa olevat henkilöt ovat yhdenvertaisessa asemassa myös kirkossa. Tämä asia koskettaa aika suurta joukkoa kansalaisia, eli kirkon koko henkilöstön lukumäärä on lähes 20 000, ja noin puolet heistä on työsopimussuhteisia ja viranhaltijoiden osuus on 47 prosenttia. 

Kiinnitän nyt huomiota siihen, että asiantuntijakuulemisessa, kuten tästä mietinnöstä käy ilmi, kirkon henkilöstöä edustavat järjestöt ovat kuitenkin tuoneet huolensa esiin, että nämä ehdotetut muutokset heikentävät kirkon viranhaltijoiden asemaa, vaikka tietenkin tavoite ja lähtökohta tässä on hyvä eli helpottaa nimenomaan pitkäaikaistyöttömien asemaa ja myös työllistämisen mahdollisuuksia. 

13.03 
Eero Heinäluoma sd :

Arvoisa puhemies! Yhdyn tähän edustaja Räsäsen huoleen. Kirkon palveluksessa on tosi paljon pienipalkkaisia työntekijöitä, jotka tekevät vakaumuksestaan äärimmäisen tärkeää työtä, ja soisi, että heidän työehdoistaan pidettäisiin asiallisesti huolta. Kun edustaja Räsänen nosti tämän perustellun huolen esille, niin haluaisin kysyä hallintovaliokunnan jäseniltä, miten tämä asia valiokuntatyössä huomioitiin. Lisäksi peräänkuulutan sitä, että olisi hyvä, että mietinnöt esiteltäisiin valiokunnan toimesta, kun ne tulevat tänne suuren salin käsittelyyn. 

Riksdagen avslutade debatten. 

Riksdagen godkände lagförslaget i proposition RP 174/2017 rd utifrån beslutet i första behandlingen. Andra behandlingen av lagförslaget avslutades. Ärendet slutbehandlat.