Arvoisa puhemies! Hyvät edustajat! Nyt on tosiaan käsittelyssä... (Hälinää)
Puhemies Maria Lohela
:Odotatteko, edustaja Sarkkinen, hetken. Odotetaan, että sali rauhoittuu. — Olkaa hyvä.
No niin, kiitoksia! Yritetäänpäs uudestaan. — Arvoisa puhemies! Arvoisat kansanedustajat! Nyt on tosiaan käsittelyssä... (Eduskunnasta: Ei ole mikrofoni päällä!) — Olisiko nyt mikrofoni päällä? (Eduskunnasta: Ei!) — Onko vieläkään, täällä valo kyllä palaa. (Eduskunnasta: Nyt!) — Joko nyt? Kuuluuko?
Nyt kuuluu. No niin, kolmas kerta toden sanoo. — Eli tosiaan käsittelyssä oleva lakialoite tuloverolain 127 a ja 127 b §:n muuttamisesta koskee taloyhtiöiden energiaremontteja. Aloitteessa ehdotetaan, että asunto-osakeyhtiöissä yhtiön nimissä tehtävät energiatehokkuutta parantavat remontit, hajautettua sähkön ja lämmön tuotantoa edistävät hankkeet ja kiinteistökohtaiset uusiutuviin energiamuotoihin pohjautuvat energiajärjestelmien asennus- ja korjaustyöt säädettäisiin kotitalousvähennykseen oikeuttaviksi menoiksi.
Tällä hetkellä kerrostaloissa ja rivitaloissa asuvilla ihmisillä ei ole yhtä hyviä mahdollisuuksia remonttien kotitalousvähennyksiin kuin omakotitaloissa asuvilla. Tämä johtuu siitä, että kerrostaloissa ja rivitaloissa suurimmat remontit tehdään taloyhtiöiden nimissä eivätkä taloyhtiöiden nimiin tehtävät remontit ole osakkaille vähennyskelpoisia menoja. Iso osa asunto-osakeyhtiöiden remonteista jää nykyisen lainsäädännön kotitalousvähennyssäädösten ulkopuolelle, kun vastaavissa remonteissa omakotitaloasujat hyötyvät kotitalousvähennyksestä. Tämä asettaa ihmiset verotuksessa eriarvoiseen asemaan ja hidastaa taloyhtiöiden intoa tehdä energiatehokkuutta parantavia remontteja ja toteuttaa talokohtaisia uusiutuvan energiantuotannon hankkeita.
Aloitteessa siis esitetään asunto-osakeyhtiöiden omistajien kotitalousvähennyksen laajentamista energiaremonttien osalta myös taloyhtiöiden tekemiin remontteihin. Ideaali olisi, jos kotitalousvähennysmahdollisuus olisi yhtiössä asuville kaikilta osin samanlainen kuin omakotiasujille, mutta muutoksen rajaaminen koskemaan vain yhtiöiden energiaremontteja on perusteltua kustannusnäkökulmasta ja yhtiöiden tarpeellisten energiaremonttien vauhdittamisen näkökulmasta. Jotta Suomi voisi siirtyä hajautetun uusiutuvan energiantuotannon ja energiatehokkuuden aikakauteen, pitää myös vanhat asunto-osakeyhtiöt saada mukaan tekemään tarpeellisia energiaremontteja.
Lakialoitteessa ehdotetaan, että asunto-osakeyhtiöiden osakkaat voisivat vähentää verotuksessa energiatehokkuutta parantavista tai hajautettua energiantuotantoa edistävistä asennus- ja remonttihankkeista aiheutuvia työkustannuksia enimmillään 2 400 euroa vuodessa. Summa vastaa nykyistä kotitalousvähennystä, eli aloitteessa on kyse kotitalousvähennyksen soveltamisalan laajentamisesta.
Tällä hetkellä omakotiasujia tuetaan talokohtaisten uusiutuvan energian järjestelmien rakentamiseen jo kotitalousvähennyksellä, mutta vastaavaa tukea ei ole asunto-osakeyhtiön asukkaille. Kotitalousvähennys voisi olla asunto-osakeyhtiöiden energiahankkeissa ratkaiseva kannustin, joka laskisi huoneistokohtaisia kustannuksia kynnysrajan alle, ja talokohtaisia järjestelmiä lähdettäisiin toteuttamaan. Siksi kotitalousvähennyksistä annettavia säädöksiä pitäisi muuttaa myös niin, että asunto-osakeyhtiöiden energiaremonteissa voisivat asukkaat saada kotitalousvähennystä omistus- ja maksuosuuksien suhteessa.
Mikäli Suomessa ollaan tosissaan uusiutuvan ja hajautetun energian lisäämisessä ja energiatehokkuuspotentiaalin hyödyntämisessä, pitää myös kansalaiset ja asunto-osakeyhtiöt saada mukaan energiaremonttiin. Esimerkiksi isoissa kerrostaloyhtiöissä olisi paljon potentiaalia rakentaa katoille kiinteistökohtaisia aurinkoenergiajärjestelmiä, joiden avulla asukkaat voisivat itse tuottaa sähköä ja lämpöä omiin tarpeisiinsa ja myydä ylijäämän verkkoon. Lisäksi vanhoissa asunto-osakeyhtiöissä voitaisiin tehdä paljon remontteja, jotka parantaisivat energiatehokkuutta.
Lakialoitteen myötä asunto-osakeyhtiöiden osakkaat voisivat vähentää verotuksessa esimerkiksi kerrostalon katolle asennettavat aurinkopaneelit tai yhtiön poistoilman talteenottojärjestelmän aiheuttamia kustannuksia. Uskon, että lainmuutos tekisi hankkeisiin ryhtymisen nykyistä houkuttelevammaksi ja nähtäisiin entistä enemmän näitä tarpeellisia energiaremontteja.
Energiatehokkuus on yksi tärkeimmistä ratkaisuista ilmastokriisiin. Ympäristön kannalta parasta energiaa on se, jota ei tarvitse tuottaa ollenkaan. Energiansäästö syntyy pienistä puroista. Siksi tarvitaan juuri tämän lakialoitteen kaltaisia pieniä uudistuksia, jotka yhdessä parantavat koko Suomen energiatehokkuutta. Energiatehokkuuden parantamisessa piilee myös uusia työpaikkoja Suomelle. Cleantech-yritysten suurin kasvupotentiaali on energiatehokkuutta parantavalla alalla. Todennäköisesti kotitalousvähennyksen laajentaminen maksaisi itsensä nopeasti takaisin lisääntyneinä työpaikkoina, energiatoimialan kehittymisenä ja tuontisähkön tarpeen laskuna.
Energiantuotannon tulevaisuus on hajautetussa tuotannossa. Asukkaat, taloyhtiöt, maatilat, kylät ja yritykset tuottavat tulevaisuudessa itse kasvavan osan tarvitsemastaan energiasta erityisesti biopolttoaineilla, aurinkoenergialla ja pientuulivoimalla ja myyvät mahdollista ylijäämäsähköä muille kuluttajille. Hajautettuun ja pientuotantoon enemmän nojautuva energiajärjestelmä ei ehkä ole suurten sähköyhtiöiden toivelistalla, mutta se tukee energiatuotannon kotimaisuutta, huoltovarmuutta ja ympäristöystävällisyyttä sekä vaihtotasetta. Yhteiskuntapolitiikalla pitää tukea tätä siirtymää kohti hajautetumpaa energiatuotantojärjestelmää.
Muita mahdollisia keinoja edistää vanhojen asunto-osakeyhtiöiden energiaremontteja olisivat esimerkiksi valtiontakaus vihreän energian lainoille, kotitalouksille ja taloyhtiöille sekä Aran myöntämä uusiutuvien energiaremonttien valtiontuki taloyhtiöille. Energiahankkeita voisi tukea myös esimerkiksi alentamalla aurinkopaneelien arvonlisäverokantaa, yhdenmukaistamalla ja helpottamalla kuntien lupakäytäntöä ja mahdollistamalla hajautetun energiatuotannon tuntikohtainen nettomittarointi sähkön pientuottajille.
Meillä on keinoja edistää hajautettua ja uusiutuvaa energiantuotantoa ja asumisen energiatehokkuutta, mikäli meillä on siihen tahtoa. Meidän on otettava kansallisesti päämäärätietoisia askelia kohti uusiutuvaa, hajautettua, tehokasta ja älykästä energian tuotanto‑, jakelu- ja kulutusjärjestelmää.
Toivottavasti tätä aloitetta ei haudata ainakaan vain sen takia, että se on laitettu alulle opposition riveistä. — Kiitos.