Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Ärende 7 på dagordningen presenteras för remissdebatt. Talmanskonferensen föreslår att ärendet remitteras till revisionsutskottet. — Debatt, ledamot Puisto.
Kiitoksia, arvoisa puhemies! Kiitokset edustaja Niemelle näiden asiakohtien esittelystä. Viime kaudella varsinkin alkupuolella kuulin, kun monet ulkopolitiikasta kiinnostuneet edustajat pohtivat sitä, miten ulkopolitiikasta voitaisiin keskustella enemmän tässä salissa, ja takuulla tämä toive on nyt toteutunut, mutta hyvin valitettavalla tavalla Venäjän hyökkäyssodan johdosta ja muutenkin monien negatiivisten uutisten, suurvaltasuhteiden kiristymisen johdosta ja niin edelleen. Ulkopoliittinen instituutti takuulla on huomannut tämän oman toimintansa laajuudessa. Kun katsoo tätä toimintakertomusta tarkemmin, sivua 18 varsinkin, niin siellä todetaan, että Ulkopoliittisen instituutin kansainvälinen medianäkyvyys digitaalisessa mediassa kasvoi esimerkiksi mediamainintojen osalta 998 prosenttia, elikkä siellä on ollut hyvin suuri kiinnostus, mihin Ulkopoliittinen instituutti on pystynyt vastaamaan. Tähän tietysti liittyy se, että nämä ohjelmat pureutuvat geoekonomiseen kilpailuun ja ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan, ja myös uusi Helsinki Security Forum oli ilmeisen onnistunut tapahtuma. — Kiitoksia.
Riksdagen avslutade debatten.
Riksdagen remitterade ärendet till revisionsutskottet.
Debatt om ärendet tilläts under ärende 5 på dagordningen.