Senast publicerat 05-06-2021 14:22

Punkt i protokollet PR 62/2018 rd Plenum Onsdag 6.6.2018 kl. 14.04—18.01

3. Regeringens proposition till riksdagen med förslag till lag om upphävande av lagen angående spannmålslånemagasin och utsädesfonder

Regeringens propositionRP 75/2018 rd
Remissdebatt
Talman Paula Risikko
:

Ärende 3 på dagordningen presenteras för remissdebatt. Talmanskonferensen föreslår att ärendet remitteras till jord- och skogsbruksutskottet. 

Här har minister Leppä bett om ordet för presentationsanförande, men han verkar inte vara på plats nu. — Ledamot Kulmala, varsågod. 

Debatt
17.57 
Kari Kulmala sin :

Arvoisa rouva puhemies! Esityksessä ehdotetaan kumottavaksi lainajyvästöistä ja siemenrahastoista annettu laki. Esityksen myötä lainajyvästöt ja siemenrahastot lakkautettaisiin, koska ne eivät enää nykyisin toimi kyseisten lakien mukaisessa tarkoituksessa. Tämä ei ole ollenkaan ihme, koska lainajyvästö- ja siemenrahastojärjestelmä on peräisin Ruotsin vallan ajalta. 

Lainajyvästön tarkoitus on ollut erinomainen. Eli tarkoituksena on ollut hankkia, säilyttää ja antaa velaksi siemen- tai syömäviljaa tai molempia. Siemenrahaston tarkoitus on ollut vähintäänkin yhtä hyvä, eli tarkoituksena on ollut antaa etupäässä kadon aiheuttaman pulan vallitessa rahavaroja velaksi siemenviljan hankintaa varten. Lainajyvästöt ja siemenrahastot ovat kuitenkin nykyoloissa menettäneet lain tarkoittaman merkityksensä. 

Viime vuosina tehtyjen selvitysten mukaan on olemassa vielä seitsemän lainajyvästöä tai siemenrahastoa. Lakkautettavien lainajyvästöjen ja siemenrahastojen tulee kahden vuoden kuluessa lain voimaantulosta tehdä selvitys niiden omaisuudesta, veroista ja varoista sekä luovuttaa omaisuus ja varat velkojen maksamisen jälkeen maataloutta edistävään toimintaan ja ilmoittaa toimenpiteiden suorittamisesta maa- ja metsätalousministeriölle. Jos toimenpiteitä ei toteuteta säädetyssä määräajassa, siirtyvät lainajyvästöjen ja siemenrahastojen omaisuus, varat ja velat kunnalle tai manttaalikunnalle. Kunnan ja manttaalikunnan tulee tämän jälkeen käyttää omaisuus ja varat maataloutta edistävään toimintaan alueellaan. 

Esityksellä ei arvioida olevan merkittäviä taloudellisia vaikutuksia eikä vaikutuksia viranomaisten toimintaan. 

Mielestäni tämä on hyvä ja tarpeellinen esitys, koska lakien kumoaminen poistaa samalla tarpeetonta sääntelyä. 

Riksdagen avslutade debatten. 

Riksdagen remitterade ärendet till jord- och skogsbruksutskottet.