Senast publicerat 05-06-2021 14:20

Punkt i protokollet PR 63/2018 rd Plenum Torsdag 7.6.2018 kl. 16.05—18.28

2.8. Muntlig fråga om situationen i Italien (Pia Kauma saml)

Muntligt spörsmålMFT 95/2018 rd
Muntlig frågestund
Talman Paula Risikko
:

Två grupper har ännu inte ställt sina frågor, och frågorna gäller samma tema. Samlingspartiets riksdagsgrupp, ledamot Kauma. 

Debatt
16.56 
Pia Kauma kok :

Arvoisa puhemies! Palaisin vielä hetkeksi tuohon Italian tilanteeseen, joka on mielestäni aika huolestuttava. Vaikka maahan on erilaisten mutkien kautta saatu nyt hallitus aikaan, on edelleen monia kysymysmerkkejä, eniten toki talouden puitteissa mutta myös muuten. Uusi pääministeri on muun muassa todennut, että hän haluaa lähentää suhteita Venäjään ja uudistaa pakotejärjestelmää. Kysyisin nyt pääministeriltä: uskotteko tämän Venäjän pakotekysymyksen tulevan keskusteluun vielä Euroopan unionissa, ja jos näin käy, niin miten arvelette muiden maiden tähän suhtautuvan? 

16.57 
Pääministeri Juha Sipilä 
(vastauspuheenvuoro)
:

Arvoisa puhemies! Tuo Italian tilanne on ollut pitkään hyvin epävakaa, ja sieltä on tullut viestejä, joista tietenkin selviää vasta tässä matkan varrella, mitä kaikkea ne tulevat sisältämään.  

Näistä Venäjä-pakotteista me käymme puolen vuoden välein keskusteluja, ja siinä yhteydessä kyllä on aikaisemminkin Italiasta tullut puheenvuoroja, joissa kysytään, toimiiko tämä pakotejärjestelmä, ja hyvä meidän onkin kysyä sitä määrävälein. Mutta en ole nähnyt mitään lipeämistä tässä yhteisessä EU-rintamassa koskien pakotteita. Lähdemme kaikki siitä, että Minskin sopimuksen eteneminen on ehtona sille, että sitten pakotteista voidaan keskustella toiseen suuntaan.  

Frågan slutbehandlad.