Arvoisa puhemies! Euroopan meri-, kalatalous- ja vesiviljelyrahastosta annettua lakia ehdotetaan muutettavaksi niin, että tukea voidaan myöntää Euroopan meri-, kalatalous- ja vesiviljelyrahaston Suomen ohjelmasta 2021—2027 rahoitusvälineiden kautta. Nämä rahoitusvälineet ovat lainoja ja vakuuksia. Ensi vaiheessa on kyse vakuuksista.
Vakuuksia voidaan esityksen mukaan myöntää kalatalousalan mikroyrityksille sekä pienille ja keskisuurille yrityksille investointeihin ja käyttöpääomaan otettaviin lainoihin. Ehdotuksella ei ole suoraa vaikutusta valtiontalouteen, sillä rahoitusväline sisältyy EU:n rahaston Suomen ohjelman rahoituskehykseen. Rahoitusvälineestä myönnettävän tuen määrästä, käyttökohteista ja käytön perusteista säädetään esityksen mukaan tarkemmin valtioneuvoston asetuksella.
Tehtyjen arviointien perusteella kalastusalan yrityksillä on enemmän kysyntää lainarahoitukselle kuin sitä on ollut saatavilla, ja suurimmat haasteet liittyvät vakuuksiin. Tukea rahoitusvälineiden kautta tarvitaan, sillä kalastuksen ja vesiviljelyn alkuinvestoinnit ovat kalliita, mutta niiden vakuusarvo on alhainen. Lisäksi erityisesti vesiviljelyssä ympäristöluvan myöntämisestä voi kestää jopa viisi vuotta siihen, että kasvatetun kalan tuotantoon tehty investointi alkaa tuottaa myyntituloina.
Maa- ja metsätalousvaliokunta korostaa, että kalataloudella on merkittävä rooli huoltovarmuuden ja ruokaturvan takaamisessa. Hallituksen esityksessä esitetty tuki on erityisen tärkeä aloittaville yrityksille ja kalastajille, jotka turvaavat kalatalouden jatkuvuutta Suomessa.
Hallituksen esityksestä ilmenevän ja saamansa selvityksen perusteella maa- ja metsätalousvaliokunta pitää hallituksen esitystä tarpeellisena ja tarkoituksenmukaisena. Valiokunta puoltaa lakiehdotuksen hyväksymistä muuttamattomana, ja on siis yksimielinen.
Arvoisa puhemies! Vielä muutama seikka ja huomio:
Rahoituksen käyttöönottoa on suunniteltu pitkään, ja on hyvä, että asia nyt on etenemässä. Esimerkiksi ammattikalastajat tukevat esitystä, vaikkakin sen käytännön vaikutuksia kalastukseen on vaikea arvioida. Rahoituksen käyttöä rajoittavat käytännössä nykyiset, tiukat ehdot kalastuksen investoinneille erityisesti alusten osalta, muun muassa energiasiirtymää ajatellen mutta yleisesti suomalaisen kalastuslaivaston uudistamista koskien. Suomen onkin jatkettava työtä EU-lainsäädännön muuttamiseksi laivaston osalta.
Vakuusjärjestelmän luominen elinkeinotalouden tarpeisiin on ehdottomasti tarpeellinen, koska lainansaanti on vaikeutunut. Lainansaantia vaikeuttaa puuttuvien vakuuksien lisäksi myös riskiarvion aiheuttama kohonnut korkotaso pankin marginaalin osalta. Lainan hinta saattaa kohota niin korkeaksi, että lainan ottaminen erityisesti pidemmälle takaisinmaksuajalle saattaa sisältää huomattavia riskejä.
Lainsäädäntöön olisikin syytä lisätä jonkinlainen korkotukielementti. Tämä voisi olla esimerkiksi senkaltainen, että se laukeaa vasta, jos kokonaiskorko ylittää tietyn ennalta asetetun tason. Tämän tehtävä olisi rajata yrittäjälle edelleen jäävää korkojen vaihtelun riskiä. Nykyisessä epävakaassa maailmassa korkotason vaihtelu voi olla merkittävä riski yrityksen investointeja tai pääomitusta suunniteltaessa. — Kiitoksia.
Ensimmäinen varapuhemies Paula Risikko
:Kiitoksia. — Edustaja Autto.