Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Tytti Tuppurainen

Tytti Tuppurainen

Current Member of Parliament

Social Democratic Parliamentary Group

Member of Parliament   20.04.2011–

Telephone:
09 432 3186
E-mail:
tytti.tuppurainen(at)parliament.fi
Home page:
Profession / Title:
Master of Arts, project designer
Electoral district:
Electoral District of Oulu 20.04.2011–
Member of the Government:
  • Minister for European Affairs (Rinne) 06.06.2019–09.12.2019
  • Minister for European Affairs and Ownership Steering (Marin) 10.12.2019–

Earlier memberships and positions held at parliament

CV