Skip main navigation

Direct link to content

Ville Skinnari

Ville Skinnari

Current Member of Parliament

Social Democratic Parliamentary Group

Member of Parliament   22.04.2015–

Telephone:

09 432 3103

E-mail:

ville.skinnari(at)parliament.fi

Home page:

Profession / Title:

Master of Laws, small business owner

Electoral district:

Electoral District of Häme 22.04.2015–

Member of the Government:

  • Minister for Foreign Trade and Development (Rinne) 06.06.2019–09.12.2019
  • Minister for Foreign Trade and Development (Marin) 10.12.2019–