Skip main navigation

Direct link to content

Sandra Bergqvist

Sandra Bergqvist

Current Member of Parliament

Swedish Parliamentary Group

Member of Parliament   17.04.2019–

Telephone:

09 432 3137

E-mail:

sandra.bergqvist(at)parliament.fi

Profession / Title:

team leader, agricultural entrepreneur

Electoral district:

Electoral District of Varsinais-Suomi 17.04.2019–

Present memberships in committees:

Administration Committee (deputy member) 03.04.2020–
Legal Affairs Committee (vice chair) 18.06.2019–
Transport and Communications Committee (member) 02.05.2019–
Environment Committee (deputy member) 03.04.2020–

Position in the parliamentary group:

  • Swedish Parliamentary Group (2nd vice chair) 07.06.2019–