Skip main navigation

Direct link to content

Janne Heikkinen

Janne Heikkinen

Current Member of Parliament

Parliamentary Group of the National Coalition Party

Member of Parliament   17.04.2019–

Telephone:

09 432 3048

E-mail:

janne.heikkinen(at)parliament.fi

Profession / Title:

Master of Social Sciences, communications planner

Electoral district:

Electoral District of Oulu 17.04.2019–

Present memberships in committees:

Transport and Communications Committee (member) 18.06.2019–
Agriculture and Forestry Committee (member) 18.06.2019–
Environment Committee (deputy member) 03.04.2020–
Supervisory Board for the Finnish Innovation Fund Sitra (member) 20.02.2020–
Parliamentary Assembly of the Union for the Mediterranean (member) 19.06.2019–