Kaisa Juuso

Kaisa Juuso

Current Member of Parliament

The Finns Party Parliamentary Group

Member of Parliament   17.04.2019–

Telephone:
09 432 3075
E-mail:
kaisa.juuso(at)parliament.fi
Profession / Title:
Master of Arts, specialist in international healthcare
Electoral district:
Electoral District of Lapland 17.04.2019–
Present memberships in committees:
Education and Culture Committee (member) 18.06.2019–
Social Affairs and Health Committee (member) 18.06.2019–
Employment and Equality Committee (deputy member) 03.04.2020–
Finnish Delegation to the Nordic Council (member) 18.06.2019–
Parliamentary Trustees of the Social Insurance Institution of Finland (deputy member) 18.06.2019–
Position in the parliamentary group:
  • The Finns Party Parliamentary Group, Working Committee (member) 23.04.2019–

Earlier memberships and positions held at parliament

CV