2 §. Påföljdsavgift.
Utskottet föreslår att det till 7 mom. 2 punkten fogas en hänvisning till artikel 11a.1 andra stycket första meningen i MiFIR-förordningen. Det är fråga om en teknisk korrigering.
Utskottet föreslår att hänvisningen till artikel 15.1 fjärde stycket i MIFIR-förordningen stryks i 7 mom. 4 punkten, eftersom det inte finns något fjärde stycke i artikel 15.1 i MIFIR-förordningen.
Vidare föreslår utskottet att beskrivningarna av de skyldigheter enligt MiFIR-förordningen som avses i 7 mom. 1, 2 och 4 punkten och som är förenade med hot om sanktioner samt motiveringen till varför den administrativa påföljdsavgiften är nödvändig och proportionerlig kompletteras enligt följande i fråga om varje enskild överträdelse.
Artikel 5: Iakttagande av volymtak för handeln
Bestämmelser om skyldighet att offentliggöra bud som gäller handel med aktieinstrument (t.ex. aktier och börshandlade fonder) finns i artikel 3 i MiFIR-förordningen. Artikel 4 i förordningen innehåller bestämmelser om sådana undantag från dessa skyldigheter som är tillämpliga på utförda transaktioner på de villkor som anges närmare i artikeln. Ett exempel på sådana transaktioner är transaktioner som genomförs av systematiska internhandlare till ett pris som härleds exempelvis från den mest relevanta marknaden för det finansiella instrumentet vad gäller likviditet eller från en handelsplats där det finansiella instrumentet först togs upp till handel.
Enligt artikel 5 i MiFIR-förordningen ska handelsplatser avbryta sin användning av det undantag som avses i artikel 4.1 a om den andel av handeln med ett finansiellt instrument som utförs enligt detta undantag överstiger 7 procent av den totala volymen av handeln med det finansiella instrumentet i unionen. Syftet med bestämmelserna i artikel 5 i förordningen är att säkerställa att undantaget från skyldigheten att offentliggöra information enligt artikel 4 inte otillbörligen skadar prisbildningen på marknaden.
En förutsättning för genomförandet av MiFID II-direktivet (artikel 70.3) är att det i den nationella lagstiftningen föreskrivs om en effektiv, proportionerlig och avskräckande påföljd för överträdelser av skyldigheterna enligt artikel 5 i MiFIR-förordningen. Enligt artikel 70.6 i direktivet ska den administrativa påföljdsavgiftens maximibelopp vara minst 5 000 000 euro eller högst 10 procent av den juridiska personens totala årsomsättning enligt den senaste tillgängliga redovisning som har godkänts av ledningsorganet.
Tillförlitlig prisbildning och transparent handel är centrala faktorer för en effektiv och fungerande finansmarknad. Därför ska en påföljdsavgift enligt 40 § 1 mom. i lagen om Finansinspektionen anses vara en proportionerlig påföljd för överträdelser av skyldigheten som gäller volymtak för handel i artikel 5 i MiFIR-förordningen. Den föreslagna påföljdsavgiften är nödvändig för att säkerställa att aktörerna iakttar skyldigheterna enligt EU:s förordning om marknader för finansiella instrument. Målen för regleringen kan inte uppnås på ett mindre ingripande sätt.
Artikel 8a.1 och 8a.2: Krav på transparens före handel på handelsplatser när det gäller derivat
I artikel 8a.1 i MiFIR-förordningen anges det att när marknadsoperatörer som driver en reglerad marknad tillämpar en central limitorderbok eller ett handelssystem med periodiskt återkommande auktioner ska de offentliggöra aktuella köp- och säljpriser och orderdjupet vid dessa priser som visas i deras system för börshandlade derivat.
Enligt artikel 8a.2 gäller skyldigheten att offentliggöra information på motsvarande sätt när en marknadsplatsoperatör som ordnar multilateral handel eller en marknadsplatsoperatör som ordnar organiserad handel tillämpar en central limitorderbok eller ett handelssystem med periodiskt återkommande auktioner. Skyldigheten att offentliggöra information gäller också OTC-derivat som är denominerade i euro, japanska yen, amerikanska dollar eller brittiska pund och som uppfyller de kriterier som beskrivs närmare i punkt 2 a–c.
Nämnda marknadsoperatörer ska kontinuerligt offentliggöra den information som avses i både artikel 8a.1 och 8a.2 för allmänheten under den tid då marknaderna normalt är öppna.
En förutsättning för genomförandet av MiFID II-direktivet (artikel 70.3) är att det i den nationella lagstiftningen föreskrivs om en effektiv, proportionerlig och avskräckande påföljd för överträdelser av skyldigheterna enligt artikel 8a.1 och 8a.2 i MiFIR-förordningen. Enligt artikel 70.6 i direktivet ska den administrativa påföljdsavgiftens maximibelopp vara minst 5 000 000 euro eller högst 10 procent av den juridiska personens totala årsomsättning enligt den senaste tillgängliga redovisning som har godkänts av ledningsorganet.
Tillförlitlig prisbildning och transparent handel är centrala faktorer för en effektiv och fungerande finansmarknad. Därför ska en påföljdsavgift enligt 40 § 1 mom. i lagen om Finansinspektionen anses vara en proportionerlig påföljd för överträdelser av skyldigheterna enligt artikel 8a.1 och 8a.2 i MiFIR-förordningen. Den föreslagna påföljdsavgiften är nödvändig för att säkerställa att aktörerna iakttar skyldigheterna enligt EU:s förordning om marknader för finansiella instrument. Målen för regleringen kan inte uppnås på ett mindre ingripande sätt.
Artikel 8b: Krav på transparens före handel på handelsplatser när det gäller paketorder
I artikel 8b i MiFIR-förordningen anges det att när marknadsoperatörer och värdepappersföretag som driver en handelsplats tillämpar en central limitorderbok eller ett handelssystem med periodiskt återkommande auktioner ska de offentliggöra aktuella köp- och säljpriser och bud för paketorder som består av obligationer, strukturerade finansiella produkter, utsläppsrätter eller derivat. Nämnda marknadsoperatörer ska kontinuerligt offentliggöra denna information för allmänheten under den tid då marknaderna normalt är öppna.
En förutsättning för genomförandet av MiFID II-direktivet (artikel 70.3) är att det i den nationella lagstiftningen föreskrivs om en effektiv, proportionerlig och avskräckande påföljd för överträdelser av skyldigheterna enligt artikel 8b i MiFIR-förordningen. Enligt artikel 70.6 i direktivet ska den administrativa påföljdsavgiftens maximibelopp vara minst 5 000 000 euro eller högst 10 procent av den juridiska personens totala årsomsättning enligt den senaste tillgängliga redovisning som har godkänts av ledningsorganet.
Tillförlitlig prisbildning och transparent handel är centrala faktorer för en effektiv och fungerande finansmarknad. Därför ska en påföljdsavgift enligt 40 § 1 mom. i lagen om Finansinspektionen anses vara en proportionerlig påföljd för överträdelser av skyldigheterna enligt artikel 8b i MiFIR-förordningen. Den föreslagna påföljdsavgiften är nödvändig för att säkerställa att aktörerna iakttar skyldigheterna enligt EU:s förordning om marknader för finansiella instrument. Målen för regleringen kan inte uppnås på ett mindre ingripande sätt.
Artikel 11a.1 andra stycket första meningen och artikel 11a.1 fjärde stycket: Uppskjutet offentliggörande när det gäller derivat
Enligt artikel 11a i MiFIR-förordningen ska marknadsoperatörer och värdepappersföretag som driver en handelsplats tydligt informera marknadsaktörer och allmänheten när offentliggörandet av handelsinformation skjuts upp. Enligt artikel 11a.1 fjärde stycket ska samtliga uppgifter om varje enskild transaktion offentliggöras när perioden för uppskjutandet löper ut.
En förutsättning för genomförandet av MiFID II-direktivet (artikel 70.3) är att det i den nationella lagstiftningen föreskrivs om en effektiv, proportionerlig och avskräckande påföljd för överträdelser av skyldigheterna enligt artikel 11a.1 andra stycket första meningen och artikel 11a.1 fjärde stycket i MiFIR-förordningen. Enligt artikel 70.6 i direktivet ska den administrativa påföljdsavgiftens maximibelopp vara minst 5 000 000 euro eller högst 10 procent av den juridiska personens totala årsomsättning enligt den senaste tillgängliga redovisning som har godkänts av ledningsorganet.
Tillförlitlig prisbildning och transparent handel är centrala faktorer för en effektiv och fungerande finansmarknad. Därför ska en påföljdsavgift enligt 40 § 1 mom. i lagen om Finansinspektionen anses vara en proportionerlig påföljd för överträdelser av skyldigheterna enligt artikel 11a.1 andra stycket första meningen och artikel 11a.1 fjärde stycket i MiFIR-förordningen. Den föreslagna påföljdsavgiften är nödvändig för att säkerställa att aktörerna iakttar skyldigheterna enligt EU:s förordning om marknader för finansiella instrument. Målen för regleringen kan inte uppnås på ett mindre ingripande sätt.
Artikel 22a.1 och 22a.5–22a.8: Överföring av data till en tillhandahållare av konsoliderad handelsinformation
Artikel 22a i MiFIR-förordningen innehåller bestämmelser om data som ska överföras till en tillhandahållare av konsoliderad handelsinformation.
Enligt punkt 1 ska de datarapportörer som avses i den artikeln överföra handelsinformation om aktier, börshandlade fonder och obligationer som handlas på en handelsplats samt om OTC-derivat som avses i artikel 8a.2. Specificerade data ska överföras i ett harmoniserat format och genom ett överföringsprotokoll av hög kvalitet till tillhandahållaren av konsoliderad handelsinformation så nära realtid som det är tekniskt möjligt.
Enligt 22a.5 ska en tillhandahållare av konsoliderad handelsinformation bland de typer av överföringsprotokoll som datarapportörerna erbjuder andra användare välja vilket överföringsprotokoll som används. Artikel 22a.8 innehåller bestämmelser om skyldigheter och förfaranden som tillämpas om tillhandahållaren av konsoliderad handelsinformation anser att datakvaliteten är otillräcklig.
En förutsättning för genomförandet av MiFID II-direktivet (artikel 70.3) är att det i den nationella lagstiftningen föreskrivs om en effektiv, proportionerlig och avskräckande påföljd för överträdelser av skyldigheterna enligt artikel 22a.1 och 22a.5–22a.8 i MiFIR-förordningen. Enligt artikel 70.6 i direktivet ska den administrativa påföljdsavgiftens maximibelopp vara minst 5 000 000 euro eller högst 10 procent av den juridiska personens totala årsomsättning enligt den senaste tillgängliga redovisning som har godkänts av ledningsorganet.
Tillförlitlig prisbildning och transparent handel är centrala faktorer för en effektiv och fungerande finansmarknad. Därför ska en påföljdsavgift enligt 40 § 1 mom. i lagen om Finansinspektionen anses vara en proportionerlig påföljd för överträdelser av skyldigheterna enligt artikel 22a.1 och 22a.5–22a.8 i MiFIR-förordningen. Den föreslagna påföljdsavgiften är nödvändig för att säkerställa att aktörerna iakttar skyldigheterna enligt EU:s förordning om marknader för finansiella instrument. Målen för regleringen kan inte uppnås på ett mindre ingripande sätt.
Artikel 22b.1: Datakvalitet
Skyldigheterna enligt artikel 22b.1 i MiFIR-förordningen preciserar nivån på de data som överförs till och sprids av tillhandahållaren av konsoliderad handelsinformation samt de tekniska standarder som ska uppfyllas vid överföringen av data.
En förutsättning för genomförandet av MiFID II-direktivet (artikel 70.3) är att det i den nationella lagstiftningen föreskrivs om en effektiv, proportionerlig och avskräckande påföljd för överträdelser av skyldigheterna enligt artikel 22b.1 i MiFIR-förordningen. Enligt artikel 70.6 i direktivet ska den administrativa påföljdsavgiftens maximibelopp vara minst 5 000 000 euro eller högst 10 procent av den juridiska personens totala årsomsättning enligt den senaste tillgängliga redovisning som har godkänts av ledningsorganet. Tillförlitlig prisbildning och transparent handel är centrala faktorer för en effektiv och fungerande finansmarknad. Därför ska en påföljdsavgift enligt 40 § 1 mom. i lagen om Finansinspektionen anses vara en proportionerlig påföljd för överträdelser av skyldigheterna enligt artikel 22b.1 i MiFIR-förordningen. Den föreslagna påföljdsavgiften är nödvändig för att säkerställa att aktörerna iakttar skyldigheterna enligt EU:s förordning om marknader för finansiella instrument. Målen för regleringen kan inte uppnås på ett mindre ingripande sätt.
Artikel 22c.1: Synkronisering av affärsklockor
I artikel 22c.1 i MiFIR-förordningen föreskrivs om en skyldighet för handelsplatserna, deras medlemmar eller användare, systematiska internhandlare, utsedda publiceringsenheter, godkända publiceringsarrangemang och tillhandahållare av konsoliderad handelsinformation att synkronisera sina affärsklockor för att registrera datum och tidpunkt för varje rapporteringspliktig händelse.
En förutsättning för genomförandet av MiFID II-direktivet (artikel 70.3) är att det i den nationella lagstiftningen föreskrivs om en effektiv, proportionerlig och avskräckande påföljd för överträdelser av skyldigheterna enligt artikel 22c.1 i MiFIR-förordningen. Enligt artikel 70.6 i direktivet ska den administrativa påföljdsavgiftens maximibelopp vara minst 5 000 000 euro eller högst 10 procent av den juridiska personens totala årsomsättning enligt den senaste tillgängliga redovisning som har godkänts av ledningsorganet. Tillförlitlig prisbildning och transparent handel är centrala faktorer för en effektiv och fungerande finansmarknad. Därför ska en påföljdsavgift enligt 40 § 1 mom. i lagen om Finansinspektionen anses vara en proportionerlig påföljd för överträdelser av skyldigheterna enligt artikel 22c.1 i MiFIR-förordningen. Den föreslagna påföljdsavgiften är nödvändig för att säkerställa att aktörerna iakttar skyldigheterna enligt EU:s förordning om marknader för finansiella instrument. Målen för regleringen kan inte uppnås på ett mindre ingripande sätt.