Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Ärende 2 på dagordningen presenteras för andra behandling. Innehållet har godkänts i första behandlingen och lagförslagen kan nu antas eller förkastas. Debatten om ärendet avslutades i plenum 26.9.2023.
Under debatten har Ilmari Nurminen understödd av Li Andersson föreslagit att lagförslagen förkastas.
Vidare har Bella Forsgrén understödd av Maria Ohisalo framställt två förslag till uttalanden i enlighet med reservation 1. Ilmari Nurminen har understödd av Li Andersson framställt två förslag till uttalanden i enlighet med reservation 2. Hilkka Kemppi har understödd av Pekka Aittakumpu framställt ett förslag till uttalande i enlighet med reservation 3. Ytterligare har Ilmari Nurminen understödd av Li Andersson framställt två förslag till uttalanden i enlighet med den utdelade kopian. (Bilaga till protokollet 2A)
Redogörelsen godkändes.
Riksdagen godkände lagförslag 1—6 i proposition RP 9/2023 rd utifrån beslutet i första behandlingen. Andra behandlingen av lagförslagen avslutades.
Slutligen ska riksdagen besluta om förslagen till uttalanden som framställts under debatten.
Betänkandets förslag till uttalande nr 2 och Hilkka Kemppis förslag till uttalande i enlighet med reservation 3 gäller samma ärende och ställs därför mot varandra.
Omröstningsordningen godkändes.
Bella Forsgréns förslag till uttalande nr 1 och Ilmari Nurminens förslag till uttalande nr 1 i enlighet med reservation 2 har samma innehåll och ställs därför mot betänkandet.
Riksdagen godkände betänkandets förslag till uttalanden. Ärendet slutbehandlat.