Senast publicerat 06-06-2021 17:58

Punkt i protokollet PR 49/2021 rd Plenum Torsdag 29.4.2021 kl. 16.00—17.03

3.3. Muntlig fråga om EU:s återhämtningsfinansiering (Hanna Holopainen gröna)

Muntligt spörsmålMFT 90/2021 rd
Muntlig frågestund
Andre vice talman Juho Eerola
:

Ledamot Hanna Holopainen. 

Debatt
16.24 
Hanna Holopainen vihr :

Arvoisa puhemies! Suomi tarvitsee ympärilleen toimintakykyisen unionin ja kestävät markkinat. Koronan aiheuttamia vaurioita voidaan korjata vain yhdessä. Tällä paketilla myös vauhditetaan vihreää siirtymää, torjutaan ilmastonmuutosta, edistetään luonnon monimuotoisuutta ja nostetaan osaamistasoa. On selvää, että mikäli tämä kokonaisuus Suomen takia kaatuu, olisi se valtava kolaus maineellemme. Olisimme yhteisen veneen keikuttaja, joka aiheuttaa Euroopan laajuisen poliittisen ja taloudellisen kriisin. Kysynkin hallitukselta: kuinka varmistamme, että Suomi ei vaikeuta EU:n toipumista kriisistä vaan voi jatkossakin toimia EU:ssa luotettavana, yhteistä hyvää ajavana kumppanina? 

Toinen varapuhemies Juho Eerola
:

Ja ministeri Tuppurainen. 

16.25 
Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen 
(vastauspuheenvuoro)
:

Arvoisa puhemies! Jo jäsenyytemme alkuajoista lähtien Suomi on suuntautunut eurooppapolitiikassaan käytännönläheisesti kaikkiin niihin pöytiin, joissa päätöksiä tehdään. Kaikilla jäsenmailla on EU-päätöksenteossa yksi ääni, me olemme yhdenvertaisia, ja Suomi tätä ääntään on viisaasti käyttänyt. 

Haluaisin muistuttaa etenkin perussuomalaisten ryhmää siitä, että ei EU ole mikään pakkoyhteisö, ei EU:ssa ole pakko olla mukana. Siitä on todisteena muun muassa se, että kyllä, Iso-Britannia pääsi lähtemään. Se on viimeksi tällä viikolla Euroopan parlamentissa varmistettu, että meillä on täysin uusi suhde Isoon-Britanniaan, mutta eihän se helppoa ollut suurvallallekaan. 

Me olemme ratkaisseet tämän EU-selonteossa: Suomi haluaa tukea vahvaa ja yhtenäistä Euroopan unionia, koska sitä kautta me olemme myös paremmassa asemassa ratkomaan kaikkia globaaleja kriisejä, joista vähimpänä ei ole ilmastokriisi, johon myöskin tulevat sukupolvet odottavat meiltä tässä ja nyt kestäviä ratkaisuja. Siihen tämä elpymisvälinekin tähtää: kestävään, vihreään kasvuun.