Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Nästa fråga. — Ledamot Forsgrén, varsågod.
Arvoisa puhemies! Vihapuheen lisääntymistä, väkivallan uhkaa, pelkoa oman identiteetin paljastumisesta, hiljentämistä — tätä on arki yhä enemmän sateenkaari-ihmisille anti-gender-liikkeen maailmanlaajuisen vahvistumisen myötä. Myös Suomessa sateenkaari-ihmisten ilmoittamien viharikosten määrä on kasvussa.
Vietämme Pride-kuukautta tällä hetkellä. Tasa-arvon edistämiseksi ja anti-gender-liikkeen vastustamiseksi me tarvitsemme kuitenkin tekoja vuoden jokaisena päivänä. Valitettavasti hallitus ei näitä toimia edistä. Hallitusohjelma ei sisällä ainuttakaan erityistä kirjausta sateenkaari-ihmisten ihmisoikeuksien vahvistamiseksi. Hallitus ei myöskään ole ryhtynyt eduskunnan tahdon mukaiseen lainvalmisteluun eheytyshoitojen kieltämiseksi lailla. Kysyisinkin teiltä, pääministeri Orpo: millä valtuudella hallitus kävelee eduskunnan yli, kun ei vie eheytyshoidot kieltävää kansalaisaloitetta eteenpäin?
Kiitoksia. — Pääministeri Orpo, olkaa hyvä.
Arvoisa puhemies! Oikeusministeri ei ole paikalla, mutta toki vastaan.
Ensinnäkin tasa-arvo, ihmisten yhdenvertaisuus ja jakamaton ihmisarvo ovat suomalaisen yhteiskunnan peruskulmakiviä, ja niistä pitää huolehtia. Nämä löytyvät kyllä hallitusohjelmasta. Sen lisäksi me olemme yhdessä hyväksyneet tässä salissa yhdenvertaisuusohjelman, ja sitä hallitus panee toimeen. Sillä halutaan päästä tilanteeseen, että Suomessa yhdenkään ihmisen ei tarvitse pelätä, ei joutua syrjityksi, ei seksuaalisen suuntautumisen, ei taustansa, ei ihonvärinsä, ei minkään vuoksi, [Antti Kurvinen: Onko perussuomalaiset samaa mieltä?] vaan kaikki ovat tasa-arvoisia, ja tämä pitää pitää. Se on Suomen suuri arvo.
Mitä tulee kansalaisaloitteeseen, niin aivan normaaliprosessissa hallituksen on vastattava eduskunnalle tähän, ja me tullaan käymään tämä asia läpi. Oikeusministeri ei ole paikalla, mutta tämä on normaalijärjestys. [Antti Kurvinen: Onko koulutuksessa?]
Kiitoksia. — Sallin yhden lisäkysymyksen tähän aiheeseen. Edustaja Honkasalo, olkaa hyvä.
Arvoisa puhemies! Puhutaan todella tärkeästä asiasta, ja valitettavasti on niin, että vihapuhe on lisääntynyt tässä maassa myös hallituksen toimien takia. On erittäin valitettavaa, että kun esimerkiksi tasavallan presidentti Stubb ja hänen puolisonsa ovat Priden suojelijoita, niin hallituspuolueen edustaja hyökkäsi tätä vastaan. Tämä antaa erittäin ikävän signaalin tietenkin myös hallituksen sisältä, että presidentin näin hienoa toimintaa ei arvosteta.
Haluaisinkin kysyä pääministeri Orpolta: Mitkä ovat ne konkreettiset teot ja toiminnat, joita te teette sateenkaariväestön eteen ja sen eteen, että kaikki nämä ihmiset tuntisivat itsensä tervetulleiksi tähän maahan ja että he voisivat elää turvallista elämää? Erityisesti lasten ja nuorten näkökulmasta tilanne on tällä hetkellä todella huolestuttava.
Arvoisa puhemies! Sitä en todellakaan ilolla katsonut, että presidentin valintoja arvioidaan ja arvostellaan. [Perussuomalaisten ryhmästä: Se on sananvapautta!]
Mitä itse asiaan tulee, niin toistan edelleenkin sen, että Suomi pitää pitää tasa-arvoisena maana, yhdenvertaisena maana, ja meidän vähemmistöistä pitää huolehtia. Heidän ihmisarvostaan ja heidän oikeuksistaan pitää pitää tässä maassa huolta. Jokaisella on oikeus Suomessa tuoda näitä asioita esille, ja arvostan ihmisiä ja liikkeitä, jotka näin tekevät. [Sanna Antikainen: Nimenomaan!] Samaan aikaan todella toivon, että me pystymme keskustelemaan näistä asioista myöskin ilman kiihkoa, kuunnellen toisiamme ja ymmärtäen toisiamme, eikä myöskään rakentaen aina vastakkainasettelua. [Sanna Antikainen: Alleviivaten ”ymmärtäen”!]
Frågan slutbehandlad.