Senast publicerat 01-03-2021 15:20

Budgetmotion BM 231/2015 rd Budgetmotion om att öka anslaget för Närings-, trafik- och miljöcentralernas omkostnader (7 000 000 euro)

MatsNylundsvm.fl.

Till riksdagen

Det finns ett behov av att effektivera myndigheternas arbete. En del av effektiveringen är att minska på uppgifter där två myndigheter i praktiken sköter samma uppgifter. Livsmedelssäkerhetsverket kunde effektiveras på två punkter. Den första är laboratorietjänsterna för livsmedelssäkerhet inom Livsmedelssäkerhetsverket och Tullen. Genom att överföra laboratorietjänsterna till Tullen, kunde arbetet effektiveras utan att konsumenternas säkerhet äventyras. En överföring av laboratorietjänsterna skulle förutsätta att anslagen för tullens omkostnader ökas med 1 500 000 euro. Överföringen skulle således ge en inbesparing på 3 miljoner euro.  

Den andra delen är övervakningen av djurvälfärd samt djur- och växthälsa. För tillfället kan Livsmedelssäkerhetsverkets och NTM-centralens övervakare besöka gårdar och inspektera samma djur och papper, men på olika dagar. Genom att överföra övervakningen till NTM-centralerna, kan man bättre kordinera gårdsbesöken och antalet besök skulle minska. Då skulle verksamheten effektiveras, göras mer kostnadseffektiv och det skulle underlätta gårdarnas liv. Genom att skära 14 miljoner, kunde man föra över 7 miljoner åt NTM-centralerna för deras ökade uppgifter och fortfarande få en inbesparing på 7 miljoner.  

Kläm 

Vi föreslår därför

att riksdagen ökar moment 32.01.02 med 7 000 000 euro för Närings-, trafik- och miljöcentralernas omkostnader. 
Helsingfors 9.10.2015 
MatsNylundsv
Anna-MajaHenrikssonsv
CarlHaglundsv
AndersAdlercreutzsv
EvaBiaudetsv
ThomasBlomqvistsv
MikaelaNylandersv
JoakimStrandsv
StefanWallinsv