Senast publicerat 19-01-2021 17:40

Budgetmotion BM 51/2015 rd Budgetmotion om att höja momssatserna och öka de uppskattade intäkterna från mervärdesskatt (409 000 000 euro)

CarlHaglundsvm.fl.

Till riksdagen

Finland är inte längre det konkurrenskraftiga land vi tidigare vant oss vid. Istället hör vi till de få EU-länder som just nu inte har en gynnsam ekonomisk utveckling. Det finns alltså goda skäl att reformera vår ekonomi. Det måste ske genom jobb — endast genom att vi har människor i jobb kan vi nå tillbaka till att vara ett framgångsland. 

Vi måste satsa på att skapa förutsättningar för tillväxt och export. En av grundförutsättningar är att det alltid ska vara lönsamt att ta emot jobb och att jobba. För att nå det målet krävs flera åtgärder. En av dem är att sänka skatten på arbete. Genom en sänkt skatt minskar risken för olika flitfällor och tröskeln för att ta emot jobb minskar. Därför vill vi genomföra en skatteväxling som minskar skatten på arbete och ökar skatten på konsumtion. Det gör vi genom att höja samtliga tre momssatser med 0,5 procentenheter. De nya skattesatserna borde således vara 10,5 %, 14,5 % och 24,5 %. 

Kläm 

Vi föreslår därför

att riksdagen ökar intäkterna på moment 11.04.01 gällande mervärdesskatt med 409 000 000 euro till följd av en höjning av alla momssatser med 0,5 procentenheter. 
Helsingfors 9.10.2015 
CarlHaglundsv
Anna-MajaHenrikssonsv
AndersAdlercreutzsv
EvaBiaudetsv
ThomasBlomqvistsv
MikaelaNylandersv
MatsNylundsv
JoakimStrandsv
StefanWallinsv