Senast publicerat 19-01-2021 15:16

Budgetmotion BM 56/2015 rd Budgetmotion om att minska anslaget för energiskattestöd            (-25 000 000 euro)

CarlHaglundsvm.fl.

Till riksdagen

Sysselsättningen och näringslivet stöds med energiskattestöd. Det är tänkt att allmänna energiskattestöd ska främja konkurrenskraften för yrkesmässig verksamhet och energiintensiv industri samt konkurrenskraften för och användningen av förnybara energikällor. Det kan till viss del vara bra för en del branscher. Samtidigt förvränger energiskattestöd marknaden eftersom möjligheten att få stöd varierar för olika branscher och företag. Exempelvis behandlas små och stora producenter i dagens läge olika. 

Nivån på nuvarande energiskattestöd är 85 % och endast ett hundratal av de allra största företagen får energiskattestöd. Vi vill genom en förbättrad skatte- och sysselsättningspolitik skapa förutsättningar för samt underlätta för företagarna att utveckla sin verksamhet och nyanställa. Det ska gälla alla företag på lika villkor. 

Stödet fördelas inte rättvist till olika företag på lika villkor. I detta ekonomiska läge behövs insatser av alla sektorer och därför vill vi sänka graden på energiskattestödet från 85 % till 70 % och därmed göra en inbesparing på 25 000 000 euro.  

Kläm 

Vi föreslår därför

att riksdagen minskar moment 28.91.41 med 25 000 000 euro för energiskattestöd. 
Helsingfors 9.10.2015 
CarlHaglundsv
Anna-MajaHenrikssonsv
AndersAdlercreutzsv
EvaBiaudetsv
ThomasBlomqvistsv
MikaelaNylandersv
MatsNylundsv
JoakimStrandsv
StefanWallinsv