BUDGETMOTION 588/2010 rd

BM 588/2010 rd - Mikaela Nylander /sv 

Granskad version 2.0

Anslag för tilläggsresurser för vidareutvecklande och genomförandet av yrkeslärarutbildningen vid Åbo Akademi

Till riksdagen

Det råder en skriande brist på behöriga yrkeslärare i vårt land. På svenskt håll var endast 56,7 procent av yrkeslärarna behöriga år 2008. Yrkesutbildningen är viktig för landets framtid och den svenskspråkiga yrkesutbildningen utbildar en betydelsefull andel av arbetskraften i de tvåspråkiga regionerna. Behovet av svenskspråkig yrkesutbildning ökar enligt de nationella prognoserna med mer än 20 procent fram till år 2020.

Åbo Akademi har bland annat som uppgift att utbilda svenskspråkiga yrkes- och ämneslärare. Under de senaste åren har man från Åbo Akademis pedagogiska fakultets sida strävat efter att svara mot behovet av behöriga lärare inom yrkesutbildningen genom att ordna behörighetsgivande så kallade DAKO-utbildningar, som till stor del finansierats med externa medel. De framgångsrika men resurskrävande DAKO-utbildningarna upphör under år 2010. Strukturen, innehållet och genomförandet av den ordinarie yrkeslärarutbildningen har delvis omarbetats utgående från erfarenheterna från tidigare DAKO-utbildningar. Målet är att i framtiden kunna genomföra denna behörighetsgivande utbildning genom allt mer virtualiserade flerformsstudier.

Från och med år 2009 har antagningen till den ordinarie yrkeslärarutbildningen ökat från 20 studerande till 35 studerande (dvs. med hela 75%). Enligt de tillgängliga prognoserna torde denna volym på lång sikt räcka för att svara mot behovet på fältet. I augusti 2009 inledde den första utökade gruppen sina studier. Hälften av de antagna studerande kommer från Österbotten och hälften från Nyland och Åboland. För fortsatt planering och långsiktigt genomförande av yrkeslärarutbildningen i framtiden är Pedagogiska fakulteten i behov av tilläggsresurser för fortsatt planering och genomförande av yrkeslärarutbildningen med ökad antagning år 2011.

Resurserna behövs även för att kunna genomföra en virtualisering av grundstudierna i vuxenpedagogik.

Handledningen av yrkeslärarstuderandes praktikperioder är ett ytterst viktigt men resurskrävande moment. För en hållbar handledning runt om i Svenskfinland behövs personer som behärskar handledningsteorier, administrationen av praktikperioderna samt användningen av elektroniska läroplattformer. Till planering och genomförande av handledarutbildning för lärare som fungerar som handledare för de två praktikperioderna som ingår i yrkeslärarutbildningen behövs resurser.

Sammanlagt behövs det tilläggsresurser om 177 000 euro för genomförande och planerande av yrkeslärarutbildningen vid pedagogiska fakulteten vid Åbo Akademi i Vasa för år 2011.

Med stöd av det ovan anförda föreslår jag

att riksdagen ökar moment  29.40.20 i budgeten för 2011 med 177 000 euro för vidareutvecklande och genomförandet av yrkeslärarutbildningen vid Pedagogiska fakulteten, Åbo Akademi i Vasa.

Helsingfors den 20 september 2010

  • Mikaela Nylander /sv