Senast publicerat 19-01-2021 15:11

Budgetmotion BM 82/2015 rd Budgetmotion om anslag för restaurering av krigsskadeståndsskonaren Vega samt varvsområdet i Gamla hamn i Jakobstad (2 000 000 euro)

Anna-MajaHenrikssonsvm.fl.

Till riksdagen

Krigsskadeståndsskonaren Vega levererades till Sovjetunionen år 1952 som del av det krigsskadestånd som ålades Finland som villkor för fred. Vega donerades som ett skolningsskepp och år 1979 togs skeppet ur bruk. 1997 överlät estniska staten skeppet som en gåva till Vegastiftelsen och skeppet transporterades från Tallinn till Jakobstad. Skeppet är unikt i sitt slag, det finns bara ytterligare en krigsskadeståndsskonare bevarad. Skeppet är av nationell historisk betydelse för Finland och dess självständighet. 

Vega är i dåligt skick och håller på att förfalla. Vegastiftelsen har nu som mål att restaurera skeppet samt bygga en utställningslokal där skeppet ska ställas ut. Lokalen skulle fungera som utställningslokal, museum och möteslokal. Utställningslokalen beräknas vara färdig år 2017 när Finland fyller 100 år.  

Restaureringen av skeppet och byggandet av utställningslokalen är stora projekt som är helt bero-ende av utomstående finansiering. Krigsskadeståndsskonaren Vega är av stor historisk betydelse för Finland och genom detta restaureringsprojekt får medborgarna ta del av en viktig del av Finlands historia. 

Kläm 

Vi föreslår därför

att riksdagen ökar moment 29.80.50 med 2 000 000 euro för projektet Vega, bl.a. för restaurering av krigsskadeståndsskonaren Vega samt varvsområdet i Gamla hamn i Jakobstad.  
Helsingfors 9.10.2015  
Anna-MajaHenrikssonsv
EvaBiaudetsv
MatsNylundsv
ThomasBlomqvistsv
StefanWallinsv
AndersAdlercreutzsv
PeterÖstmankd