Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Granskad version 2.0
Riksdagen remitterade den 2 oktober 2007 en proposition med förslag till lag om ändring av lagen om farledsavgift (RP 93/2007 rd) till kommunikationsutskottet för beredning.
Utskottet har hört
sjöfartsråd Sirkka-Heleena Nyman, kommunikationsministeriet
budgetråd Esko Tainio, finansministeriet
tf. avdelningschef Göran Holmberg, Ålands landskapsregering
biträdande direktör Matti Eronen, Sjöfartsverket
chefsexpert Raimo Mansukoski, Finlands Näringsliv
ombudsman Stefan Lomberg, Finlands Skeppsmäklarförbund
verkställande direktör Hans Ahlström, Ålands Redarförening
verkställande direktör Olof Widén, Fraktfartygsföreningen
avdelningschef Jukka Kantola, Finlands Redarförening
Regeringen föreslår att lagen om farledsavgift ändras. Farledsavgiftens pris per enhet och avgiftens maximibelopp per fartygsanlöp sänks med i genomsnitt tio procent. Nedsättningen gäller alla fartygstyper, med en viss prioritering av fartyg i de två bästa isklasserna. Till lagen fogas en definition av begreppet fartygskombination och bestämmelser som preciserar hur farledsavgiften fastställs för fartygskombinationer.
Propositionen hänför sig till budgetpropositionen för 2008 och avses bli behandlad i samband med den.
Lagen avses träda i kraft den 1 januari 2008.
Med hänvisning till propositionen och övrig utredning finner utskottet propositionen behövlig och ändamålsenlig. Utskottet tillstyrker lagförslaget, men med följande anmärkningar.
En klar övertäckning av farledsavgifterna kan noteras för 2006 och 2007. År 2007 beräknas övertäckningen uppgå till mer än 10 miljoner euro. Syftet med propositionen är att bli kvitt denna övertäckning. Farledsavgifterna är endast avsedda för att täcka statens kostnader för att bygga, underhålla och sköta allmänna farleder för sjöfarten och säkerhetsanordningar som behövs för sjöfarten, för fartygstrafikservicen och för isbrytarassistansen.
Det är viktigt, menar utskottet, att ge akt på hur systemet med farledsavgifter fungerar för att staten inte ska belasta sjöfarten, som befinner sig i en besvärlig konkurrenssituation, med avgifter som resulterar i övertäckning. Farledsavgifterna bör tydligare stödja fartyg som hör till isklasserna 1A och 1A Super, eftersom isbrytnings- och bogserkostnaderna är avsevärt mindre för dem än för andra fartyg. Med hänsyn till försörjningsberedskapen gäller det också att tänka igenom om den reguljära linjetrafiken behöver och kunde stödjas genom att antalet avgiftsbelagda fartygsanlöp minskas.
På längre sikt måste farledsavgifterna läggas fast enligt miljökriterier, anser utskottet. Men det kräver omfattande utredningar om reformens grunder och hur miljöavgifter lämpar sig t.ex. i kombination med det nuvarande isklassystemet.
Med stöd av det ovan anförda föreslår kommunikationsutskottet
att lagförslaget godkänns utan ändringar.
Helsingfors den 15 november 2007
I den avgörande behandlingen deltog
Sekreterare var
utskottsråd Kaj Laine