Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Vi har två frågor kvar. — Samlingspartiets riksdagsgrupp, ledamot Sirén.
Arvoisa puhemies! Myös tulevilla sukupolvilla tulee olla mahdollisuus nauttia luonnon monimuotoisuudesta ja puhtaista, hyvinvoivista vesistöistä. Itämeren suojelu on yksi tärkeimmistä ympäristönsuojelutavoitteistamme, ja onkin hienoa, että nyt ollaan kohdentamassa lisämäärärahaa Itämeren suojeluun ja vesistöjen parempaan tilaan 15 miljoonaa euroa vuosittain tulevina vuosina. Tämän määrärahan myöntämisen jälkeen on tärkeää varmistaa, että sen käyttö myös kohdentuu vaikuttavalla tavalla sekä sen alueellisen jakautumisen osalta että niiden toimenpiteiden osalta, mitä tällä rahalla tehdään. Tästä kohdentumisesta kysyimme myös valiokunnassa, mutta vastaus jäi vielä vähän epäselväksi. Kysyisinkin ministeri Tiilikaiselta: millä tavalla tämä Itämeren suojeluun kohdentuva lisämääräraha aiotaan kohdentaa ja jakaa käytännössä?
Arvoisa puhemies! Kysymys, jonka edustaja Sirén nosti esille, on erittäin tärkeä. Olen tietysti ylpeä koko hallituksen puolesta tästä historiallisesta satsauksesta Itämeren ja vesien suojeluun. Vuositasolla tämänkaltaista lisäpanostusta emme ole koskaan Suomessa nähneet. Kohdentamista nyt juuri ympäristöministeriössä pohditaan ja osittain yhteistyössä myös muitten ministeriöitten kanssa. Pidän tärkeänä, että tuolla lisärahalla saadaan mahdollisimman konkreettisia ja nopeita ravinnekuormituksen vähentämistoimia aikaan, mutta samalla täytyy muistaa, että osa rahasta on perusteltua kohdentaa myös sisävesien hyvän kunnon ja tilan ylläpitämiseksi, koska vesivarat ovat yhtä tärkeitä onpa kyseessä meri, joet tai järvet, ja ne ovat meille suomalaisille yhtä rakkaita. Tarkka kohdentaminen valmistuu tämän vuoden aikana, ja oleellista on, että sillä saadaan konkreettisia, nopeita tuloksia aikaan.
Frågan slutbehandlad.