Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Nästa fråga. — Ledamot Rydman, varsågod.
Arvoisa puhemies! Kansakunnat, jotka eivät hanki riittävästi omia lapsia, kuolevat sukupuuttoon. Tämä uhka leijuu tällä hetkellä koko Euroopan eikä vähimmin Suomen yllä. Tällä hetkellä keskimääräinen nainen Suomessa synnyttää elämänsä aikana vain 1,25 lasta. Jollei suunta käänny, tulevaisuudessa maatamme kansoittavat enenevässä määrin jotkut muut kuin omat jälkeläisemme. Perhebarometrin mukaan suomalaisten toivottu lapsiluku on keskimäärin noin kaksi lasta, mikä tarkoittaa, että joka kolmas toivottu lapsi jää Suomessa syntymättä.
Hallitus on jo purkanut lastenhankinnan taloudellisia esteitä lapsiperheiden verohuojennuksen tuplaamisella, äitiysavustuksen ja alle kolmivuotiaiden lapsilisän korotuksella sekä hedelmöityshoitojen korvauksen palauttamisella. [Timo Harakka: Ja köyhyyttä lisäämällä!] Myös vauvanvaippojen arvonlisäveroa on laskettu tuntuvasti. Arvoisa herra pääministeri, millä muilla väestöpolitiikan keinoilla hallitus voisi saada syntyvyyden nousuun Suomessa?
Kiitoksia. — Ministeri Grahn-Laasonen, olkaa hyvä.
Kiitos, arvoisa puhemies! Haluan aloittaa onnittelemalla tuoretta isää perheenlisäyksestä. Ne ovat aivan ihania uutisia, ja kovasti onnea tähän uuteen elämänvaiheeseen.
Se on todella niin, että Suomessa on syntyvyys historiallisen matalalla ja jopa joka kolmas toivottu lapsi jää syntymättä, eli meillä on iso ero siinä, mitkä ovat ne toiveet ja mikä sitten on toteuma. Tietysti se, jos lasta ei toivo, ei ole niinkään asia, johon yhteiskunnalla tulisi olla mitään kantaa, mutta siinä, jos lapsia toivotaan, voimme tietysti yhteiskuntana miettiä, mitä keinoja meillä on tehdä Suomesta vielä lapsimyönteisempi ja perheystävällisempi.
Tässä oli hyviä keinoja, mitä hallitus on jo toteuttanut: hedelmöityshoitojen, lapsettomuushoitojen Kela-korvausten palauttaminen merkittävästi korotettuina. Mielestäni olemme tehneet myöskin siinä mielessä hyvää lapsiperhepolitiikkaa, että äitiyspakkauksen arvoa korotetaan, lapsilisiä on korotettu, ja lisäksi myöskin nyt työn verotuksessa huomioidaan työtulovähennyksen lapsikorotukset, elikkä perheet saavat enemmän ensi vuonna käteen sitä kautta.
Lisäksi mietimme sitten niitä muita keinoja. Ehkä yhteiskunnan mahdollisuudet tällä osa-alueella, joka on kovin yksityinen, ovat rajalliset, [Puhemies koputtaa] mutta meidän tulee kuulla nuoria aikuisia siinä, mitä yhteiskunnassa voidaan vielä tehdä sen eteen. [Puhemies koputtaa] Yksi on raskaus- ja perhevapaasyrjinnän torjuminen, johon teemme esityksiä jo marraskuussa.
Frågan slutbehandlad.
Riksdagen avslutade den muntliga frågestunden.
Ärade ledamöter! Välkomna till övningen Severi 25. Övningen börjar.
Den allmänna osäkerheten både i Finland och i världen har ökat. Detta har lett till att alla ansvarstagande aktörer övar för olika slag av störningar – eller åtminstone borde öva. Genom att öva försäkrar vi oss om att vi klarar oss i alla situationer.
Också riksdagen utbildar sig och övar regelbundet och kontinuerligt. Syftet med riksdagens beredskapsåtgärder är att garantera säkerheten och kontinuiteten i riksdagens verksamhet, även vid diverse störningar.
Våra allmänna beredskapsövningar fortsätter i dag med att riksdagen övar på att förflytta sig till andra lokaler. Det är ingen hemlighet att vi övar, men innehållet i själva övningen är inte offentligt. Jag påminner om att ni ska lämna ifrån er telefoner och smartklockor, alltså alla smarta enheter. Det finns skåp för detta ändamål på vägen till lokalerna. Se till att ni har ert id-kort med er och håll det synligt hela tiden.
Vi ger oss nu iväg, och vi har riksdagspersonal som vägleder oss i rätt riktning.
Ärade ledamöter! Plenum avbryts och fortsätter klockan 19.
Plenum avbröts klockan 17.02.
Plenum fortsatte klockan 19.00.
Nu fortsätter plenum som avbröts klockan 17.