Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Ärende 5 på dagordningen presenteras för remissdebatt. Talmanskonferensen föreslår att ärendet remitteras till ekonomiutskottet.
Arvoisa puhemies! Aivan lyhyt kommentti tässä vaiheessa tästä esityksestä.
Tämä on ihan tervetullut toimi harmaan talouden torjumisen kokonaisuudessa. Olemme usein moittineet hallitusta siitä, että se on ollut varsin passiivinen harmaan talouden torjunnassa, ja varsinkin alkukaudella hallituksella oli tavoitteena jopa leikata harmaan talouden torjunnan voimavaroja. Siihen nähden — kuten edustaja Ala-Nissilän kanssa aikaisemmin käymässämme debatissa ilmeni — että silloin oppositiossa ollut keskusta aikoi rahoittaa koko vaihtoehtobudjettinsa nimenomaan harmaan talouden torjunnan tuotoilla, 600 miljoonaa, tämä toimi oli ristiriitainen. Mutta silloin kun hallitus toimii harmaan talouden estämiseksi ja kansainvälisen veronkierron ja rahanpesun estämiseksi, annamme kiitoksen, joka sille kuuluu.
Arvoisa puhemies! Talousvaliokunnan puheenjohtaja, edustaja Turunen ei ole paikalla, joten en lähde nyt tässä käymään yksityiskohtaisemmin läpi tätä hallituksen esitystä, mutta tietysti talousvaliokunnan jäsenenä olen iloinen siitä, että tällainen lakiesitys, joka kehittää ja tiivistää niin Finanssivalvonnan, Verohallinnon kuin Rahoitusvakausviraston yhteistyötä niin harmaan talouden, rahanpesun kuin terrorismin rahoittamisenkin torjumiseksi, on täällä nyt. Ja kuten kollega, edustaja Harakka totesi, nämäkin asiat ovat niitä, joita me olemme jo pidempään odottaneet, ja tämä on toki iso osa kansainvälistä kehitystä.
Riksdagen avslutade debatten.
Riksdagen remitterade ärendet till ekonomiutskottet.