Senast publicerat 09-07-2025 16:38

Punkt i protokollet PR 66/2024 rd Plenum Torsdag 13.6.2024 kl. 16.00—19.43

2.7. Muntlig fråga om lönegränsen för uppehållstillstånd för arbetstagare (Jorma Piisinen saf)

Muntligt spörsmålMFT 128/2024 rd
Muntlig frågestund
Talman Jussi Halla-aho
:

Ledamot Piisinen, varsågod. 

Debatt
16.54 
Jorma Piisinen ps :

Arvoisa puhemies! Matalapalkkatyövoiman maahanmuutto on tuonut mukanaan paljon työntekijän hyväksikäyttöä ja kiskonnan kaltaista työsyrjintää. Kyse ei ole yksittäistapauksista vaan laajemmasta ilmiöstä. Hallitusohjelmassa tähän kuitenkin puututaan voimakkaasti: Viranomaisvalvontaa tehostetaan ja työelämässä tapahtuvan hyväksikäytön rangaistuksia kiristetään. Tärkeä on myös linjaus siitä, että työperäisen maahanmuuton on vahvistettava julkista taloutta. Tähän liittyy esimerkiksi juuri annettu esitys työperäisen oleskeluluvan 1 600 euron palkkarajasta. Kysyisinkin arvon työministeri Satoselta: suojaako tämä hallituksen esitys matalapalkka-aloja hyväksikäytöltä, ja miten se vaikuttaa Suomessa jo tällä hetkellä työntekijän oleskeluluvilla oleviin henkilöihin? 

Puhemies Jussi Halla-aho
:

Kiitoksia. — Ministeri Satonen, olkaa hyvä. 

16.55 
Työministeri Arto Satonen 
(vastauspuheenvuoro)
:

Arvoisa puhemies! Tämä 1 600 euron raja on tosiaan tällä viikolla täällä eduskunnassa esitelty, ja ymmärtääkseni se sai hyvin laajaa kannatusta koko salin suunnalta. Ajatus tosiaan perustuu, niin kuin kysyjä sanoi, siihen, että se on julkista taloutta vahvistavaa työperäistä maahanmuuttoa. Samaan aikaan se on työvoimatarpeen turvaavaa. Ja kolmantena, ehkä vielä tärkeämpänä, se on sellainen rahasumma, jolla henkilö voi tulla täällä Suomessa toimeen ilman yhteiskunnan tukia. Tämä on se keskeinen asia. Se on totta, että se nostaa noin 200 eurolla nykyistä rajaa ja siinä on kolmen kuukauden siirtymä sitten niillä henkilöillä, jotka täällä tällä hetkellä ovat. 

Eli mielestäni tämä on erittäin perusteltu ratkaisu. Sen ohella on tietysti erittäin tärkeätä, että me seurataan koko ajan myöskin niitä väärinkäytöksiä, jotka tähän työperäiseen maahanmuuttoon liittyvät. Koska me tarvitsemme työperäistä maahanmuuttoa, niin on äärimmäisen tärkeätä, että se tapahtuu [Puhemies koputtaa] suomalaisten työehtosopimusten puitteissa. 

Frågan slutbehandlad.