RIKSDAGENS SVAR 350/2014 rd

RSv 350/2014 rd - RP 364/2014 rd

Regeringens proposition till riksdagen med förslag till lag om ändring av 56 § i lagen om skatt på arv och gåva

Ärende

Regeringen har till riksdagen överlämnat sin proposition med förslag till lag om ändring av 56 § i lagen om skatt på arv och gåva (RP 364/2014 rd).

Beredning i utskott

Finansutskottet har i ärendet lämnat sitt betänkande (FiUB 46/2014 rd).

Beslut

Riksdagen har antagit följande lag:

Lag

om ändring av 56 § i lagen om skatt på arv och gåva

I enlighet med riksdagens beslut

ändras i lagen om skatt på arv och gåva (378/1940) 56 § 2 mom., sådant det lyder i lag 909/2001, och

fogas till 56 §, sådan den lyder i lagarna 909/2001 och 523/2010, ett nytt 3 mom., varvid det nuvarande 3 mom. blir 4 mom., som följer:

56 §

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Skatt för vilken förlängd betalningstid har beviljats enligt 1 mom. uppbärs i lika stora årliga poster om minst 850 euro under högst tio år. Närmare bestämmelser om hur skatten ska uppbäras i poster utfärdas genom förordning av finansministeriet. För den förlängda betalningstiden tas det inte ut någon ränta.

En skatt som uppbärs under flera än fem år preskriberas med avvikelse från vad som bestäms i 20 § i lagen om verkställighet av skatter och avgifter (706/2007) tio år efter ingången av året efter det år då skatten har påförts.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

_______________

Denna lag träder i kraft den                                    20     .

Lagen tillämpas när skattskyldighet har uppkommit den 1 januari 2015 eller därefter. Om beskattningen har verkställts före lagens ikraftträdande, får ett yrkande på förlängd betalningstid, med avvikelse från 56 § 1 mom., framställas inom två månader från lagens ikraftträdande.

_______________

Helsingfors den 14 mars 2015