Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Också samlingspartiets riksdagsgrupp har en fråga om det här temat. — Ledamot Laiho.
Arvoisa puhemies! Kokoomus on halunnut viedä sotea suuntaan, jossa jokainen euro käytetään ihmisten hyväksi, [Vasemmalta: Ohhoh!] että ennaltaehkäisy vahvistuu, hoito paranee ja henkilöstön työ helpottuu. Tämä on ainoa kestävä tie soteen, jossa kaikki lapset, työikäiset, vanhukset ja muut saavat tarvitsemaansa hoitoa ja hoivaa. Ei siis sysätä rahaa rakenteisiin, ylikalliisiin ostoihin tai päällekkäisiin tehottomiin rakenteisiin. Pelkkä raha ei paranna palveluita.
Orpon hallitus on esimerkiksi kääntänyt aiemmat vuokralääkäri-, vuokrahenkilöstökulut merkittävään laskuun. Parannamme palveluja konkreettisilla uudistuksilla: omalääkärimallilla, terapiatakuulla, yli 65-vuotiaiden valinnanvapauskokeiluilla, ja digipalveluilla parannetaan hoitoonpääsyä ja varmistetaan, että apua saa silloin, kun sitä tarvitaan. Hoitoon pääsee hoidon tarpeen arvion perusteella: päivystysasioissa heti, kiireellisissä tarpeen mukaan, hoitotakuun sisällä kiireettömissä [Puhemies: Kysymys!] ja yli 65-vuotiaiden pilotissa jopa samana päivänä. Arvoisa ministeri Juuso, mitä toimia hallitus tekee, että tämä hyvä kehitys jatkuu ja ihmisten rahoja käytetään vaikuttaviin palveluihin?
Kiitoksia. — Ministeri Juuso.
Arvoisa puhemies! Kuten jo aikaisemmin mainitsin, ajamme omalääkärimallia vahvasti eteenpäin. Me satsaamme myöskin digitaaliseen ennakoivaan terveydenhuoltoon, mahdollistamme ennakollisen terveydenhuollon ainakin sillä tavalla, että asiakas- ja potilastietojärjestelmistä voidaan hakea henkilöt, jotka ovat esimerkiksi diabetesriskissä, ja heille voidaan tarjota apua ennakoivasti ennen kuin itse riski toteutuu, jotta vältämme ne kustannukset ja kärsimykset, mitä potilaille voisi aiheutua, jos he oikeasti sairastavat. Kaikilla tavoilla teknologiaa ja digitalisaatiota viedään eteenpäin. Me ohjaamme myöskin hyvinvointialueita sosiaali- ja terveysministeriön puitteissa hyvin voimakkaasti toteuttamaan uusia toimintatapoja: kotiin vietäviä palveluja, omalääkäreitä myöskin kotihoidon piirissä oleville. On monia eri tapoja, millä palveluita voidaan tuottaa eri tavalla kuin ennen sen vuoksi, että yhteiskunta kehittyy, teknologia kehittyy, digitalisaatio kehittyy, [Puhemies koputtaa] hoitomenetelmät kehittyvät, lääkkeet kehittyvät. Meidän täytyy kaikki nämä huomioida ja ottaa osamme siitä ja yrittää sillä tavalla viedä niitä palveluita mahdollisimman hyvään suuntaan.