Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Jussi Halla-aho

Jussi Halla-aho

Nuvarande riksdagsledamot

Sannfinländarnas riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   20.04.2011–19.04.2015, 17.04.2019–

E-post:

jussi.halla-aho(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Ledamotsuppdrag avbrutet:

01.07.2014 - 21.04.2015
Ledamot i Europaparlamentet
Ersätts av: Mika Raatikainen /saf
23.04.2019 - 02.07.2019
Ledamot i Europaparlamentet
Ersätts av: Mika Raatikainen /saf

Yrke / titel:

filosofie doktor

Valkrets:

Helsingfors valkrets 03.07.2019–

Riksdagsuppdrag:

Talmanskonferensen (medlem) 16.02.2022–
Stora utskottet (ersättare) 17.11.2021–
Utrikesutskottet (medlem) 15.02.2022–, (Ordförande) 16.02.2022–
Förvaltningsutskottet (ersättare) 10.12.2021–
Finlands delegation i Nordiska rådet (ersättare) 09.02.2022–
Forum för internationella frågor (medlem) 16.02.2022–

Ledamotsassistent:

Tanja Aidanjuuri-Niemi,
Telefon: 09 432 4058, 050 576 2590
E-post: tanja.aidanjuuri-niemi(at)riksdagen.fi