Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Pia Kauma

Pia Kauma

Nuvarande riksdagsledamot

Samlingspartiets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   20.04.2011–21.04.2015, 02.08.2017–

Telefon:

09 432 3169

E-post:

pia.kauma(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

ekonomie magister, exportchef

Valkrets:

Nylands valkrets 02.08.2017–

Riksdagsuppdrag:

Stora utskottet (medlem) 11.02.2020–
Försvarsutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Social- och hälsovårdsutskottet (medlem) 06.05.2021–
Ekonomiutskottet (medlem) 18.06.2019–
Finlands delegation i OSSE:s parlamentariska församling (medlem) 18.06.2019–

Ledamotsassistent:

Juuso Kilpinen,
Telefon: 09 432 4169
E-post: juuso.kilpinen(at)riksdagen.fi