Suna Kymäläinen Socialdemokratiska riksdagsgruppen
Riksdagsledamot  20.04.2011–

Namn: Kymäläinen, Suna
Telefon: 09 432 3085
E-post: suna.kymalainen@riksdagen.fi
Webbplats: www.sunakymalainen.fi
Yrke / titel: barnhandledare
Valkrets: Sydöstra Finlands valkrets 22.04.2015–
Tidigare valkrets: Kymmene valkrets 20.04.2011 - 21.04.2015
Riksdagsuppdrag: Rundradion Ab:s förvaltningsråd (medlem) 09.06.2015–
Delegationen för Självständighetsjubileets barnstiftelse (medlem) 25.01.2019–
Tidigare riksdagsuppdrag: Revisionsutskottet (ersättare) 03.05.2011–29.06.2011
Kommunikationsutskottet (medlem) 03.05.2011–08.06.2015, (medlem) 09.06.2015–16.04.2019
Kulturutskottet (ersättare) 03.05.2011–08.06.2015
Lagutskottet (medlem) 30.06.2011–21.04.2015, (medlem) 05.05.2015–16.04.2019
Finlands delegation i Nordiska rådet (medlem) 30.06.2011–21.04.2015, (ersättare) 09.06.2015–16.04.2019
Delegationen för Självständighetsjubileets barnstiftelse (ersättare) 23.02.2018–24.01.2019
Riksdagsgrupp: Socialdemokratiska riksdagsgruppen 20.04.2011 –
Uppdrag i riksdagsgruppen: Socialdemokratiska riksdagsgruppen (2:a vice ordförande) 01.02.2017–