Antti Lindtman Socialdemokratiska riksdagsgruppen
Riksdagsledamot  20.04.2011–

Namn: Lindtman, Antti
Telefon: 09 432 3089
E-post: antti.lindtman@riksdagen.fi
Webbplats: www.anttilindtman.fi
Yrke / titel: ungdomssekreterare, politices kandidat
Valkrets: Nylands valkrets 20.04.2011–
Riksdagsuppdrag: Utrikesutskottet (ersättare) 08.02.2019–
Ekonomiutskottet (ersättare) 09.06.2015–
Framtidsutskottet (medlem) 12.02.2014–, (Vice ordförande) 05.05.2015–08.06.2015
Tidigare riksdagsuppdrag: Grundlagsutskottet (medlem) 03.05.2011–29.06.2011
Kommunikationsutskottet (ersättare) 03.05.2011–29.06.2011, (ersättare) 12.02.2014–08.06.2015
Förvaltningsutskottet (medlem) 30.06.2011–21.04.2015
Lagutskottet (medlem) 30.06.2011–11.02.2014
Framtidsutskottet (ersättare) 30.06.2011–11.02.2014
Utrikesutskottet (ersättare) 01.04.2016–08.02.2017
Riksdagsgrupp: Socialdemokratiska riksdagsgruppen 20.04.2011 –
Uppdrag i riksdagsgruppen: Socialdemokratiska riksdagsgruppen (ordförande) 23.04.2015–

 Riksdagsledamöternas motioner, spörsmål och anföranden

Motioner och spörsmål
Anföranden

Anföranden vid den enda behandlingen av statsbudgeten för 2016 finns i plenarprotokollen på sidan Budjetti 2016 (på finska).