Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Pekka Haavisto

Pekka Haavisto

Nuvarande riksdagsledamot

Gröna riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   21.03.1987–23.03.1995, 21.03.2007–

Telefon:

09 432 3009

E-post:

pekka.haavisto(at)riksdagen.fi

Yrke / titel:

riksdagsledamot

Valkrets:

Helsingfors valkrets 21.03.2007–

Regeringsmedlemskap:

  • miljöminister (Lipponen I) 13.04.1995–14.04.1999
  • minister i utrikesministeriet (Lipponen I) 13.04.1995–14.04.1999
  • utvecklingsminister (Katainen) 17.10.2013–23.06.2014
  • utvecklingsminister (Stubb) 24.06.2014–25.09.2014
  • utrikesminister (Rinne) 06.06.2019–09.12.2019
  • utrikesminister (Marin) 10.12.2019–

Ledamotsassistent:

Robert White,
Telefon: 09 432 4009
E-post: robert.white(at)riksdagen.fi