Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Matias Marttinen

Matias Marttinen

Nuvarande riksdagsledamot

Samlingspartiets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:

09 432 3130

E-post:

matias.marttinen(at)riksdagen.fi

Yrke / titel:

politices magister

Valkrets:

Satakunta valkrets 17.04.2019–

Riksdagsuppdrag:

Stora utskottet (ersättare) 11.02.2020–
Finansutskottet (medlem) 23.10.2020–
Skattedelegationen (medlem) 03.11.2020–
Kultur- och vetenskapsdelegationen (medlem) 03.11.2020–
Kommunikationsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Miljöutskottet (ersättare) 18.06.2019–

Uppdrag i riksdagsgruppen:

  • Samlingspartiets riksdagsgrupp, arbetsutskottet (medlem) 11.06.2019–