Elina Lepomäki Samlingspartiets riksdagsgrupp
Riksdagsledamot  04.07.2014 -

Namn: Lepomäki, Elina
Telefon: 09 432 3094
E-post: elina.lepomaki@riksdagen.fi
Yrke / titel: diplomingenjör, ekonomie magister
Valkrets: Nylands valkrets 04.07.2014 -
Riksdagsuppdrag: Finansutskottet (medlem) 05.05.2015 -
Skattedelegationen (medlem) 11.09.2015 -
Kommun- och hälsovårdsdelegationen (medlem) 11.09.2015 -
Tidigare riksdagsuppdrag: Stora utskottet (medlem) 03.09.2014 - 21.04.2015, (medlem) 09.06.2015 - 22.06.2016
Grundlagsutskottet (medlem) 04.09.2014 - 21.04.2015
Kommunikationsutskottet (ersättare) 04.09.2014 - 21.04.2015
Ekonomiutskottet (ersättare) 05.05.2015 - 08.06.2015
Försvarsutskottet (medlem) 08.02.2017 - 28.09.2017
Riksdagsgrupp: Samlingspartiets riksdagsgrupp 04.07.2014 -
Riksdagsledamot: 04.07.2014 -
Företrädare: Jyrki Katainen /saml