Sari Multala

Sari Multala

Nuvarande riksdagsledamot

Samlingspartiets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   22.04.2015–

Telefon:
09 432 3101
E-post:
sari.multala(at)riksdagen.fi
Webbplats:
Yrke / titel:
ekonomie magister
Valkrets:
Nylands valkrets 22.04.2015–
Riksdagsuppdrag:
Kulturutskottet (medlem) 18.06.2019–
Underrättelsetillsynsutskottet (medlem) 18.02.2020–
Miljöutskottet (medlem) 18.06.2019–
Uppdrag i riksdagsgruppen:
  • Samlingspartiets riksdagsgrupp, arbetsutskottet (medlem) 11.06.2019–

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster