Jari Ronkainen Sannfinländarnas riksdagsgrupp
Riksdagsledamot  22.04.2015–

Namn: Ronkainen, Jari
Telefon: 09 432 3141
E-post: jari.ronkainen@riksdagen.fi
Webbplats: www.jarironkainen.fi
Yrke / titel: timmerman
Valkrets: Tavastlands valkrets 22.04.2015–
Riksdagsuppdrag: Kommunikationsutskottet (medlem) 09.06.2015–
Försvarsutskottet (medlem) 30.06.2017–
Rundradion Ab:s förvaltningsråd (medlem) 09.06.2015–
Tidigare riksdagsuppdrag: Kommunikationsutskottet (ersättare) 05.05.2015–08.06.2015
Kulturutskottet (medlem) 05.05.2015–08.06.2015
Finansutskottet (ersättare) 09.06.2015–29.06.2017
Jordbruksdelegationen (medlem) 11.09.2015–29.06.2017
Bostads- och miljödelegationen (medlem) 11.09.2015–29.06.2017
Försvarsutskottet (ersättare) 28.09.2016–21.03.2017, (medlem) 22.03.2017–29.06.2017
Förvaltningsutskottet (ersättare) 16.05.2017–29.06.2017
Styrelsen för Finlands grupp i Interparlamentariska unionen (ersättare) 29.06.2015–04.02.2019
Riksdagsgrupp: Sannfinländarnas riksdagsgrupp 22.04.2015 –