Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Sari Tanus

Sari Tanus

Nuvarande riksdagsledamot

Kristdemokratiska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   22.04.2015–

Telefon:

09 432 3176

E-post:

sari.tanus(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

specialläkare

Valkrets:

Birkalands valkrets 22.04.2015–

Riksdagsuppdrag:

Grundlagsutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Kulturutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Framtidsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Förvaltningsrådet för Jubileumsfonden för Finlands självständighet (medlem) 20.02.2020–
Styrelsen för Finlands grupp i Interparlamentariska unionen (medlem) 10.09.2019–

Uppdrag i riksdagsgruppen:

  • Kristdemokratiska riksdagsgruppen (2:a vice ordförande) 28.08.2019–