Pia Lohikoski

Pia Lohikoski

Nuvarande riksdagsledamot

Vänsterförbundets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:
09 432 3097
E-post:
pia.lohikoski(at)riksdagen.fi
Yrke / titel:
politices magister, förbunds- och utbildningschef
Valkrets:
Nylands valkrets 17.04.2019–
Riksdagsuppdrag:
Finansutskottet (medlem) 02.05.2019–
Kultur- och vetenskapsdelegationen (adjungerad medlem) 06.09.2019–
Arbets- och näringsdelegationen (medlem) 06.09.2019–
Bostads- och miljödelegationen (medlem) 06.09.2019–
Kommunikationsutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Kulturutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottet (ersättare) 05.11.2019–
Miljöutskottet (ersättare) 02.05.2019–
Delegationen för Självständighetsjubileets barnstiftelse (medlem) 18.06.2019–
Ledamotsassistent:
Susanna Kaartinen,
Telefon: 09 432 4097, 050 435 4853
E-post: susanna.kaartinen(at)riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster