Jussi Saramo

Jussi Saramo

Nuvarande riksdagsledamot

Vänsterförbundets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:
09 432 3187
E-post:
jussi.saramo(at)riksdagen.fi
Webbplats:
Yrke / titel:
verksamhetsledare
Valkrets:
Nylands valkrets 17.04.2019–
Riksdagsuppdrag:
Finansutskottet (medlem) 02.05.2019–
Förvaltnings- och säkerhetsdelegationen (medlem) 06.09.2019–
Skattedelegationen (medlem) 06.09.2019–
Kommun- och hälsovårdsdelegationen (medlem) 06.09.2019–
Ekonomiutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Miljöutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Finlands delegation i Europarådet (ersättare) 18.06.2019–
Ledamotsassistent:
Varpu Jutila,
Telefon: 09 432 4037, 050 400 5141
E-post: varpu.jutila(at)riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster