Inka Hopsu

Inka Hopsu

Nuvarande riksdagsledamot

Gröna riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:
09 432 3054
E-post:
inka.hopsu(at)riksdagen.fi
Webbplats:
Yrke / titel:
pedagogie magister, lärare
Valkrets:
Nylands valkrets 17.04.2019–
Riksdagsuppdrag:
Stora utskottet (ersättare) 18.06.2019–
Utrikesutskottet (medlem) 02.05.2019–
Finansutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Förvaltnings- och säkerhetsdelegationen (medlem) 06.09.2019–
Försvarsutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Kulturutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Miljöutskottet (medlem) 02.05.2019–, (Vice ordförande) 02.05.2019–17.06.2019
Finlands delegation i Europarådet (ersättare) 18.06.2019–
Finlands delegation i OSSE:s parlamentariska församling (medlem) 18.06.2019–

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster