Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Saara Hyrkkö

Saara Hyrkkö

Nuvarande riksdagsledamot

Gröna riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:

09 432 3021

E-post:

saara.hyrkko(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

diplomingenjör

Valkrets:

Nylands valkrets 17.04.2019–

Riksdagsuppdrag:

Utrikesutskottet (medlem) 25.09.2020–
Finansutskottet (ersättare) 04.11.2020–
Kommun- och hälsovårdsdelegationen (medlem) 06.11.2020–
Lagutskottet (medlem) 25.09.2020–
Kulturutskottet (ersättare) 25.09.2020–
Rundradion Ab:s förvaltningsråd (medlem) 18.06.2019–

Uppdrag i riksdagsgruppen:

  • Gröna riksdagsgruppen (1:a vice ordförande) 11.06.2019–