Vilhelm Junnila

Vilhelm Junnila

Nuvarande riksdagsledamot

Sannfinländarnas riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:
09 432 3064
E-post:
vilhelm.junnila(at)riksdagen.fi
Webbplats:
Yrke / titel:
företagare
Valkrets:
Egentliga Finlands valkrets 17.04.2019–
Riksdagsuppdrag:
Utrikesutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Finansutskottet (medlem) 18.06.2019–
Förvaltnings- och säkerhetsdelegationen (adjungerad medlem) 06.09.2019–
Skattedelegationen (medlem) 06.09.2019–
Lagutskottet (ersättare) 19.02.2020–
Finlands delegation i Nordiska rådet (medlem) 18.06.2019–
Finlands delegation i OSSE:s parlamentariska församling (medlem) 18.06.2019–, (Ordförande) 19.06.2019–
Forum för internationella frågor (medlem) 19.06.2019–

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster