Veijo Niemi

Veijo Niemi

Nuvarande riksdagsledamot

Sannfinländarnas riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:
09 432 3108
E-post:
veijo.niemi(at)riksdagen.fi
Webbplats:
Yrke / titel:
kriminalöverkonstapel, huvudförtroendeman
Valkrets:
Birkalands valkrets 17.04.2019–
Riksdagsuppdrag:
Revisionsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Förvaltningsutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Kommunikationsutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Försvarsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Förvaltningsrådet för Jubileumsfonden för Finlands självständighet (medlem) 20.02.2020–
Riksdagens revisorer (medlem) 01.01.2020–31.12.2023, (Ordförande) 07.02.2020–31.12.2023
Ledamotsassistent:
Timo-Olavi Jalkanen,
Telefon: 09 432 4108
E-post: timo-olavi.jalkanen(at)riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster