Anna-Kaisa Ikonen

Anna-Kaisa Ikonen

Nuvarande riksdagsledamot

Samlingspartiets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:
09 432 3062
E-post:
anna-kaisa.ikonen(at)riksdagen.fi
Webbplats:
Yrke / titel:
doktor i samhällsvetenskaper, arbetslivsprofessor
Valkrets:
Birkalands valkrets 17.04.2019–
Riksdagsuppdrag:
Förvaltningsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Social- och hälsovårdsutskottet (medlem) 02.05.2019–
Framtidsutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Finlands delegation i Nordiska rådet (medlem) 18.06.2019–
Folkpensionsanstaltens fullmäktige (ersättare) 18.06.2019–
Delegationen för Självständighetsjubileets barnstiftelse (medlem) 18.06.2019–
Uppdrag i riksdagsgruppen:
  • Samlingspartiets riksdagsgrupp (3:e vice ordförande) 11.06.2019–

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster