Jouni Ovaska

Jouni Ovaska

Nuvarande riksdagsledamot

Centerns riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:
09 432 3150
E-post:
jouni.ovaska(at)riksdagen.fi
Webbplats:
Yrke / titel:
klasslärare, pedagogie magister
Valkrets:
Birkalands valkrets 17.04.2019–
Riksdagsuppdrag:
Stora utskottet (medlem) 11.06.2020–
Stora utskottets arbetsdelegation (medlem) 19.06.2019–
Utrikesutskottet (medlem) 18.06.2019–
Lagutskottet (medlem) 18.06.2019–
Kommunikationsutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Kulturutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Finlands delegation i Nordiska rådet (medlem) 18.06.2019–
Den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet (ersättare) 19.06.2019–
Ledamotsassistent:
Janne Mäkinen,
Telefon: 050 477 7224
E-post: janne.k.makinen(at)riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster