Janne Heikkinen

Janne Heikkinen

Nuvarande riksdagsledamot

Samlingspartiets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:
09 432 3048
E-post:
janne.heikkinen(at)riksdagen.fi
Yrke / titel:
magister i samhällsvetenskaper, kommunikationsplanerare
Valkrets:
Uleåborgs valkrets 17.04.2019–
Riksdagsuppdrag:
Kommunikationsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Jord- och skogsbruksutskottet (medlem) 18.06.2019–
Miljöutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Förvaltningsrådet för Jubileumsfonden för Finlands självständighet (medlem) 20.02.2020–
Den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet (medlem) 19.06.2019–

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster