Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Kimmo Kiljunen

Kimmo Kiljunen

Nuvarande riksdagsledamot

Socialdemokratiska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   24.03.1995–19.04.2011, 17.04.2019–

Telefon:

09 432 3104

E-post:

kimmo.kiljunen(at)riksdagen.fi

Yrke / titel:

politices doktor, docent

Valkrets:

Nylands valkrets 17.04.2019–

Riksdagsuppdrag:

Stora utskottet (medlem) 18.06.2019–
Stora utskottets arbetsdelegation (medlem) 19.06.2019–
Utrikesutskottet (medlem) 18.06.2019–
Revisionsutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Försvarsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Finlands delegation i Europarådet (medlem) 18.06.2019–, (Ordförande) 19.06.2019–
Finlands delegation i OSSE:s parlamentariska församling (ersättare) 18.06.2019–
Delegationen för Självständighetsjubileets barnstiftelse (ersättare) 18.06.2019–
Forum för internationella frågor (medlem) 19.06.2019–

Ledamotsassistent:

Merja Pulliainen,
Telefon: 050 306 1120
E-post: merja.pulliainen(at)riksdagen.fi